21. 02. 2025. – Nacrt plana detaljne regulacije za podvodnu eksploataciju uglja i otkrivke u nebranjenom delu kovinskog ležišta na levoj obali Dunava ne može u dalju proceduru usvajanja odnosno donošenja zbog toga što usvojene primedbe suštinski menjaju planski dokument, zaključak je Komisije za planove opštine Kovin. S tim u vezi radnici i rukovodstvo Rudnika Kovin, a i građani koji su bili zabrinuti za moguće gašenje rudnika, jedinog profitabilnog državnog preduzeća u kovinskoj opštini, mogu bar na neko vreme da odahnu.

U izveštaju Komisije za planove opštine Kovin navedeni su prigovori koji su blagovremeno dostavljeni na razmatranje. Prigovore na nacrt plana detaljne regulacije dostavili su Rudnik Kovin, primedba je podeljena u sedam delova; zatim Udruženje ljubitelja prirode „Gajački Dunavac“ iz Kovina, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, JVP „Vode Vojvodine“ Novi Sad, JP Urbanizam Pančevo i Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koja je neblagovremeno dostavljena pa se nije uzela u razmatranje.

Prvu primedbu Rudnika Kovin koja se odnosi na prostor koji je obuhvaćen nacrtom plana, a koji direktno naleže na granice aktivnog eksploatacionog polja, time ne poštujući pojam i suštinu zaštitnog prostora oko svakog eksploatacionog polja koji je regulisan zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima, Komisija za planove nije prihvatila i okarakerisala je kao neosnovanu primedbu. Ovom primedbom Rudnik Kovin podsetio je obrađivača nacrta plana da ukoliko se nacrt usvoji ovakav kakav jeste dovešće do zatvaranja rudnika. Stav obrađivača je da se nacrt plana nije bavio planiranjem zatvaranja i prestanka rada državnog preduzeća. Ovde se iz izveštaja Komisije za planove i prigovora Rudnika Kovin vidi da je Sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj mikropreduzeću Energetski komleks doo odobrio eksploataciono polje koje obuhvata i zaštitni prostor oko aktivnog eksploatacionog polja. Obrađivač je postupao po pravosnažnim dokumentima koja je pomenuto mikropreduzeće pribavilo od Sekretarijata, ali se otvara pitanje ko je iz Sekretarijata odobrio ovaj dokument znajući da je Rudnik Kovin zatražio od Ministarstva rudarstva i energetike nadzor nad radom Sekretarijata i znajući da po Zakonu o rudarstvu i geološkim istraživanjima zaštitni prostor pripada postojećem rudniku.
Sedmi deo primedbe koju je dostavio Rudnik Kovin, Komisija za planove je delimično prihvatila, a ovo je jedan od glavnih razloga što je trenutno stopiran nacrt plana detaljne regulacije. Naime pravno lice „Energetski kompleks“ doo Beograd poziva se na rešenje Pokrajinskog sekretarijata za energetiku od 27. oktobra 2022. godine kojim se odobrava eksploataciono polje sa rokom od dve godine za pribavljanje odobrenja za izgradnju rudarskih objekata ili izvođenja rudarskih radova. Pošto je ovaj rok istekao, a EK doo Beograd nije dostavio na javni uvid niti odobrenje za izgradnju rudarskih objekata niti započeo sa izvođenjem rudarskih radova, postavlja se pitanje kako nacrt plana detaljne regulacije može da se zasniva na rešenju kojem je istekao rok? U obrazloženju Komisije za planove opštine Kovin stoji da se izrada nacrta plana detaljne regulacije može nastaviti samo u slučaju da postoji važeće rešenje o eksploatacionom polju u indentičnim granicama kako je utvrđeno u nacrtu plana ili ako postoji rešenje o odobrenju za izgradnju rudarskih objekata ili izvođenje rudarskih radova u granicama koje je definisao nacrt plana.

Nacrt plana detaljne regulacije stopira se na neko vreme i zbog izmena koje obrađivač nacrta plana mora da uradi po primedbi koju je dostavilo JVP „Vode Vojvodine“ Novi Sad. Naime ovo javno preduzeće navelo je u svojoj primedbi da se iz granica obuhvata plana izostavi deo nasipa prve odbrambene linije sa zaštitnim pojasem između prostora Zone 1 i prostora Zone 2 i sa prostora Zone 3 jer nasip nije u funkciji ekploatacije šljunka i uglja. Takođe se navodi da je u zaštitnom pojasu od 50 metara od nasipa zabranjena izgradnja bilo kakvih objekata i pratećih sadržaja u funkciji eksploatacije uglja te da se u ovom delu ne planira ni deponovanje uglja niti odvodnjavanje uglja. Kako je Komisija za planove opštine Kovin usvojila ovu primedbu obrađivač nacrta plana moraće da izvrši izmene koje će poštovati Zakon o vodama i članove koji su direktno vezani za nasipe i odbranu od poplava. Obrađivač plana moraće da jasno definiše zone odbrambenog nasipa i pojas od 50 metara od nebranjene nožice nasipa te shodno tome neće predviđati objekte i prateće sadržaje u ovom delu.
Za dalju izradu nacrta plana neophodno je da postoji važeće rešenje o eksploatacionom polju, kojem je istekao rok od dve godine, sa identičnim tačkama odnosno granicama kako je utvrđeno u razmatranom nasrtu planskog dokumenta, odnosno u odluci o izradi plana detaljne regulacije za podvodnu eksploataciju uglja i otkrivke u nebranjenom delu kovinskog ležišta na levoj obali Dunava ili da postoji odobrenje za izgradnju rudarskih objekata ili izvođenje rudarskih radova u granicama kako je to određeno razmatranim nacrtom plana. Nalaže se obrađivaču plana da postupi po svim prihvaćenim i delimično prihvaćenim primedbama i da pre upućivanja nacrta plana na stručnu kontrolu ponovi pribavljanje uslova od svih imaoca javnih ovlašćenja koji su se izjasnili na nacrt plana.
Čeka se odgovor Ministarstva rudarstva i energetike i Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj u vezi sa spornim rešenjem o eksploatacionom polju koji nije ispoštovao zaštitni prostor postojećeg eksploatacionog polja.
M. Ljiljanić