02. 09. 2024. – U srcu šumovitog dela Peščare, u predivnom prirodnom okruženju SRC „Čardak“, održan je Silver State of Art, događaj koji je spojio umetnost i prirodu u jedinstvenom doživljaju. Tokom ovog dana, posetioci su imali priliku da uživaju u inovativnim umetničkim projektima i istraže granice vizuelne umetnosti kroz različite medije.
„Najbolje bi bilo za sve nas i za mene pogotovu, da Mediči vaskrsne, i da svi procvetamo.“
Ovom rečenicom Vaštag Vendel, jedan od idejnih tvoraca i organizatora Silver State of Art festivala, započinje razgovor za naš portal o ideji i organizaciji ovog događaja. Za sebe kaže da mu fali mecena da ispunjava njegove umetničke hirove. Inače, Vendel višestruko je nagrađivani i priznati umetnik koji se bavi dizajnom i produkcijom muzičkih i umetničkih projekata i aktivno radi na svojim projektima.
Kako se došlo na ideju za ovakav projekat?
– Ideja je nastala iz provođenja vremena na ovim prostorima. Mi smo direktno ili indirektno u ovoj tački, i dalje istražujemo i još uvek ništa nismo saznali. Iako smo ovde stalno i tu šetamo po šumama, posećujemo određene rezervate koji su na obodima peščare, i dalje nemamo neku širu sliku svega ovoga. Tu je nastala neka potreba, našim konstatnim istraživanjem ovih prostora na jedan hedonistički, uživalački način. Pokušali smo da podelimo sa ljudima te iste brige ili neznanja, ali skup tih neznanja može dati jedno predivno saznanje. I to je suština da jednostavno uspemo da podelimo, da napravimo dodatne konekcije koje će nam pomoći da budemo još svesniji i realniji u smislu toga odakle smo, šta je to oko nas i gde se mi nalazimo.
Projekat je vrlo složen i sadržajan, pa se očekuje da mu je prethodio dug period pripreme. Međutim, Vendi kaže da i nije:
– Moram da kažem da nismo previše dugo spremali, što je možda minus, ali ovo je tek početak projekta. Imamo u planu da to postane redovno, da ovaj projekat može da bude mobilan. Ovde je svakako baza i to treba iskoristiti, jer odavde je započeta ideja. Ovo ne samo što posmatramo kao početak projekta, posmatramo kao pilot projekat, ali bez obzira na to, cilj je da organizacija, sa sponzorima odnosno partnerima koji su pomogli organizaciju, da to raste. Da raste i da festival dođe do neke tačke da on može da producira ozbiljne line-up projekte kao nešto što je korespodentivno sa samom sredinom.
Vaštag Vendel, master je likovne umetnosti, vizuelni umetnik potekao iz Kovina, a pre sedam godina povereno mu je bilo da vodi Centar za kulturu Kovin. Iako nije imao iskustva u tom pravcu, potpuno atipičan za jednu palanačku sredinu, sproveo je dva važna događaja koji traju i danas: KOPS-Kovinska pozorišna smotra i BOMB muzički festival. Njegovo upravljanje ustanovom kulture ostalo je upamćeno i po after party žurkama, po podsticaju još jedne amaterske pozorišne trupe, ali njegov umetnički izraz daleko je prevazilazio menadžerski i više administrativni nego kreativni posao.
V.Ž.
Najvažnije je da se podrže i produciraju takvi projekti i naravno da se ovi muzički koncepti takođe predstave koji su u skladu sa samom okolinom koji mogu da izvrše tu neku „audiogenezu“. Ideja je da ovaj projekat bude na svakih šest meseci. U sferi gomile festivala koji ne nude nikom ništa novo osim jedne jalove sadržine, mi pokušavamo da zaista stvorimo neki konekt i pokušavamo da ispitamo stvari iz ovog koncepta da bismo u sledećem možda napravili još bolju stvar. Što se tiče umetnika selekcija je bila prirodna. Svi umetnici imaju direktne ili indirektne veze sa samom materijalnošću prostora. Pokušali smo da predstavimo jednu inovativnu sferu, a takođe da predstavimo i intrigantnu sferu, da nekako spojimo to u jedan prirodni komplet gde možete uživati. Što se tiče muzičkog programa u okviru festivala on je akustičan iz razloga da natera ljude na još veću pažnju i koncentraciju, a i u skladu je sa prirodom koja nas okružuje. I da zaključim da nam je potrebna kolektivna egzistencijalna diskusija da vidimo gde smo kao društvo, a ovaj festival je upravo to, samo na mikro nivou i treba nam svakako promena stvarnosti pa makar bila i pogrešna.
Vendel se na kraju razgovora zahvalio sponzorima i partnerima, upravi SRC „Čardak“ , SRP „Deliblatska peščara“, „Kabinet“ pivari i „Sergio Tacchini“ za Balkan.
Jedan od najzanimljivijih trenutaka dana bio je dolazak gosta iznenađenja, koji je dodatno upotpunio već bogat program. Vesna Dragojević, umetnica i socijalna dizajnerka iz Holandije, predstavila je svoj projekat „Mixed Scapes“. Ovaj jedinstveni hodajući-muzički projekat osmišljen je u saradnji sa društvenom organizacijom Good4Good, koja se bavi dizajnom transformativnih situacija iz ljudskog, ali i nevidljivog života oko ljudi. Tokom dana, posetioci su mogli da prisustvuju ovom intimnom doživljaju u tri različita termina, uz ograničen broj učesnika. Reporter naše redakcije imao je priliku da iskusi ovaj doživljaj u prvoj šetnji sa Vesnom. Doživljaj same šetnje i prirode oko nas ima totalno drugu dimenziju kada se šeta i sluša Vesnina kompozicija koja je komponovana od raznih prirodnih zvukova. Potpuno nesvakidašnje i novo iskustvo.
Milan Kulić svojim je radom „Artificial“ postavio pitanja koja se tiču granica između prirodnog i veštačkog. Kroz ovaj projekat, Kulić je istraživao kako vizuelna percepcija može prevariti i navesti posmatrača na razmišljanje o tome šta je zaista prirodno. Ideja o vraćanju stvorenog nazad u prirodu predstavlja ključnu temu ovog rada, izazivajući publiku da preispita svoju povezanost sa okruženjem.
Danja Tekić premijerno je predstavila svoj metod projekat „Sky Beneath The Sky“, koji se bavi realnom i vizuelnom spekulacijom. Ovaj rad pruža posetiocima mogućnost da kroz umetnost dožive nove perspektive i promisle o svetu iznad i ispod nas.
Branislav Nikolić je prikazao rad „Confession“, koji se bavi reciklažom i ponovnim korišćenjem odbačenih elemenata arhitekture i nameštaja. Njegov proces umetničkog stvaranja istražuje koncept „sekundarne arhitekture“, otkrivajući nova značenja u starim, zaboravljenim predmetima.
Događaj je upotpunjen Biotour programom, organizovanim obilaskom prirodnog rezervata uz vodičkinju Katarinu Jankov. Učesnici su imali priliku da istraže bogatstvo flore i faune ovog područja, dok su informativne table, odmorišta i vidikovci omogućili potpuni doživljaj prirode.
Od muzičkog programa posetioci su mogli uživati uz akustične svirke Ane Ćurčin i Milene Jančurić, Danijela Kovača, Jasnu Jovičević, Antartik, Vesnu Mitar i Bam Bam kolektiv, naravno u prirodnom okruženju.
U okviru festivala održan je i turnir u šahu za dečake i devojčice uzrasta do 15 godina. Na turniru je učestvovalo 110 takmičara.
Silver State of Art na Čardaku pokazao je kako se umetnost može harmonizovati sa prirodnim okruženjem, stvarajući ne samo vizuelni, već i emotivni i intelektualni doživljaj za sve posetioce.
M. Ljiljanić