Fotografija kao subjekat ili objekat. Marija Đorđević i Larisa Mikić

Svi smo mi postali fotografi zahvaljujući pametnim telefonima. Memorija je puna slika koje jesu deo naših uspomena i svedoci godina koje se nižu. Ali ako pristupite fotografiji na drugi način, ako u fokusu aparata nije samo lep pejzaš, zgrade, ljudi, životinje, onda u toj fotografiji probudite i sebe i svoj talenat za kadar i momenat.

Dve multitalentovane žene Larisa Mikić, bibliotekar i Marija Đorđević, ekonomista, otvorile su sinoć u prostoru biblioteke u Kovinu svoju prvu samostalnu izložbu fotografija. Niti je Larisa samo bibliotekar, niti je Marija samo ekonomista, obe imaju sklonosti ka umetnosti, ka pisanju poezije, Marija i ka pevanju, a tu su i druga interesovanja.

I to se vidi na fotografijama.

Larisa ima četiri različite specijalizacije,  poslednja je diplomirani psihoanalitičar. Ona je u svom pozdravnom obraćanju prisutnoj publici rekla da je amater fotograf, fotografiše isključivo svojim telefonom, ali svakom objektu  prilazi kao subjektu i teži da kroz fotografiju vidi proces u kome se taj subjekt kreće i transformiše. Njen fokus je na arhitekturi, ljudima, na njihovim različitostima. One su najbolje vidljive na fotografijama iz razvijene Evrope i sasvim drugačije Afrike.

Za razliku od nje, Marija voli da slika prirodu, jer se ona pred njenim očima neprekidno menja u kadru i moguće ju je istraživati satima. Voli i ljude, ali i mačke koje nisu baš dobri saradnici, rekla je ona.

Njen pristup fotografiji od pre nekoliko godina malo je profesionalniji, uz dobar foto aparat, uz stručnu obuku i uz mnogo vežbe i rada. Za svoje fotografije već je i nagrađivana.

Izložbu je otvorila direktorka Biblioteke „Vuk Karadžić“ Ivana Jovanov, rekavši pritom da i na ovaj način potvrđuju svoju opredeljenost ka multimedijalnim sadržajima. „Želimo da pokažemo da biblioteke ne treba da budu mesta za koja su asocijacije samo pozajmljivanje i vraćanje knjiga. One mogu da budu mesta za najrazličitije sadržaje i susrete„.

I ova biblioteka to i potvrđuje nudeći publici izložbe, dramske komade, projekcije filmova i mnogo toga što nije uobičajeno u jednoj ovakvoj ustanovi. Priznanje za svoj trud dobili su i od kolega tokom obilaska prostorija u okviru seminara „Susreti u Remeti“.

Postavku fotografija Larise Mikić i Marije Đorđević možete pogledati do 26. juna.

V.Ž.

0 0 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Scroll to Top