Piše: Miloš Ljiljanić
Prošlo je mesec dana od incidenta koji se dogodio u Bavaništu, koji je uzburkao i potresao celu našu opštinu pa i celu Srbiju. Bavanište je bilo na skoro svim naslovnicama, a stiglo je da bude i na prvom mestu Utiska nedelje, kod Ivana Ivanovića, a ovim incidentom pozabavio se i Zoran Kesić u autorskoj emisiji 24 minuta sa Zoranom Kesićem. Osude smo mogli da čitamo na portalima, u novinama, na društvenim mrežama dok pravi razlog zašto je kovinska elita iz vladajuće SNS stranke blokirala kuću jednog poljoprivrednika, nismo mogli nigde čuti. Pored naše upornosti i pokušaja da stupimo u kontakt sa čelnim ljudima u opštini, ni jednu jedinu rečenicu nismo dobili kao odgovor. Predsednik Skupštine opštine Kovin Zoran Bradanji koji je bio, može se reći predvodnik ovog incidenta, na naša pitanja ne odgovara. Među učesnicima ovog incidenta bili su i jedan načelnik, direktori javnih preduzeća i škola, pomoćnici predsednice Opštine, odbornici. Svi oni trebalo bi da sve građane i ustanove koje predstavljaju, predstave u najboljem svetlu. A da li je tako?
Mi ćemo podsetiti javnost da u Zakonu o javnom informisanju i medijima u članu 8 stoji da: Izabran, postavljen, odnosno imenovani nosilac javne i političke funkcije dužan je da trpi iznošenje kritičkih mišljenja, koja se odnose na rezultate njegovog rada, odnosno politiku koju sprovodi, a u vezi je sa obavljanjem njegove funkcije bez obzira na to da li se oseća lično povređenim iznošenjem tih mišljenja.
Podsećamo i na to da na sajtu Opštine Kovin postoji dokument „Etički kodeks funkcionera lokalne samouprave“, prema kome bi trebalo da se upravljaju svi koji obavljaju javnu funkciju.
U dokumentu u tački 2. doslovno stoji:
– Funkcioner je za svoje postupanje i ponašanje odgovoran pred zakonom i pred građanima.
– Funkcioner voljno prihvata da njegovo obavljanje javne službe može biti predmet nadzora i kontrole građana, pravosuđa, nadzornih organa, nezavisnih tela, javnosti i javnih glasila.
U tački 3. stoji:
– Funkcioner postupa tako da je njegovo delovanje uvek otvoreno uvidu i sudu javnosti.
U tački 6. sa podnaslovom Uzornost kaže se:
– Funkcioner gradi i održava poverenje građana u savesno i odgovorno obavljanje javne funkcije, i stara se da ne naruši ugled javne funkcije svojim ponašanjem u javnom i privatnom životu.
– Funkcioner uvek i na svakom mestu štiti ugled lokalne samouprave i građana koje predstavlja, a u javnom istupanju vodi računa da taj ugled ne bude narušen.
– Funkcioner uvek i na svakom mestu postupa i ponaša se tako da bude primer za ugled.
I na kraju u 12. tački ovog dokumenta stoji:
– Funkcioner svima sa kojima se ophodi posvećuje odgovarajuću pažnju i vreme, pružajući im blagovremene, tačne i potpune podatke, na učtiv i dostojanstven način.
Na kraju ovog dokumenta stoji potpis predsednika Skupštine opštine Kovin Zorana Bradanjija.
Zašto se lokalni funkcioneri ne upravljaju prema ovom dokumentu, koji su oni izglasali i potpisom verifikovali?
U nedelju, 17. decembra održavaju se parlamentarni izbori, izbori za pokrajinsku vladu, beogradski izbori i lokalni izbori u 65 gradova i opština u Srbiji. Godinama unazad, u odsustvu časti i svesti o tome ko je kome poslodavac, plasira se kao model komunikacije osornost, drskost, neprincipijelnost i bahatost. Opština Kovin nema lokalne izbore, ali se sve jedno očekuju promene, između ostalog i u komunikaciji i poštovanju zakona koji je jednak za sve.
Ili bi bar trebalo da bude?