Foto Vladimir Komarica Miler
13.11.2024. – Javna sednica komisije za planove opštine Kovin zasedaće sutra 14. novembra u 15:00 časova. Na ovoj sednici biće predstavljen nacrt plana detaljne regulacije za podvodnu eksploataciju uglja i otkrivke u nebranjenom delu kovinskog ležišta na levoj obali Dunava. Zatim će komisija obrazložiti prigovore koje je prihvatila ili odbila. Devetočlana komisija za planove opštine Kovin odlučiće sutra da li će nacrt plana o detaljnoj regulaciji biti prihvaćen onakav kakvog je mogla javnost da vidi dok je bio na Javnom uvidu ili će ga vratiti na dopunu i doradu? Ili će ga možda odbaciti? Kako saznajemo iz Rudnika, njima odgovaraju dve opcije: da se vrati na doradu ili da se odbaci. Ukoliko komisija prihvati, odnosno pozitivno oceni nacrt plana, plan će se naći na narednom zasedanju Skupštine opštine Kovin. Na tom zasedanju Rudnik Kovin imaće još jednu šansu, a tada će sve zavisiti od odbornika Skupštine opštine Kovin. Radnici Rudnika Kovin najavili su da će se sutra okupiti ispred zgrade Opštine Kovin.
Ko je Miloje Blizanjac, potencijalno novi vlasnik eksploatacije? Vlasnik autoprevozničke firme, kupac Valjevske pivare i zašto niko nije reagovao kada je on podneo zahtev za izradu urbanističkog projekta kojim se Rudniku uskraćuje prostor za eksploataciju? Da li je zaista vlasnik firme sa samo jednim zaposlenim i teretom od 900 dana blokade? Pismo radnika rudnika Kovin: Opština omogućava privatniku s jednim zaposlenim da zauzme područje za eksploataciju – Kovinskeinfo Istraživanje koje su sprovele Kovinske info pokazuje da je on samo deo veoma složene i deceniju i više slagane slagalice. Jer ceo slučaj počeo je još 2008. godine i počeli su ga Bugari, samo je kroz godine gurnut u stranu i na suštinu se zaboravilo.
Kada je 2008. godine Bugarin Valentin Georgijev Terzinski, a potom Aleksandoro Antonov Spasov, došao u Srbiju i zatražio da istraži mogućnost eksploatacije uglja na Dunavu, u zoni gde već postoji i rudnik, od strane tadašnjih ministarstava i vlade, taj je postupak odobren, kao nešto što neće uticati na ekološke promene i poremećaj.
„Privredni subjekt „Energy Consulting and Engineering“ doo iz Beograda, je nakon završenih detaljnih geoloških istraživanja pred Komisijom za utvrđivanje i overu rezervi mineralnih sirovina za teritoriju AP Vojvodine, overilo rezerve uglja u Kovinskom ugljonosnom basenu polja A i B sa stanjem na dan 25.decembar 2009. godine i Sekretarijat je izdao Potvrdu o rezervama, broj 115-310-00285/2009-02, od 5. maja 2010. godine.
Privredni subjekt „Energetski kompleks“ doo, Kovin, dana 28. marta 2012. godine, podnelo je zahtev za izdavanje odobrenja za geološka istraživanja uglja u Kovinskom basenu. Posle izvršenih dopuna dana 03. jula 2012. godine Sekretarijat je doneo Rešenje broj 115-310-44/2012-02 (sa rokom važenja do 30.juna 2013.godine) kojom se „Energetskom Kompleksu“d.o.o. Kovin odobravaju primenjena geološka istraživanja u branjenom delu ležišta uglja Kovin. Od 30.11.2009. godine, do kada je važilo odobrenje za istraživanje privrednog subjekta „Energy Consulting and Engineering“ doo iz Beograda niko nije zatražio odobrenje za istraživanje, tako da je predmetni prostor u trenutku izdavanja odobrenja za istraživanje „Energetskom kompleksu“ u ovom smislu već više od dve i po godine bio slobodan.“
eKapija | Istraživanja preduzeća „Energetski kompleks“ u Kovinu po zakonu
Direktor i zastupnik Energy Consulting and Engineering od 2008. do 2011. godine bio je Milan Radunović, profesor, konzul u Mađarskoj i ekspert za energetiku, piše na njegovom Linkedin profilu. Sada je angažovan kao senior konsultant u firmi Energetski sistem integrator. Pa iako izgleda da ga nema na projektu Rudnika Kovin, on je itekako prisutan, jer upravo firma Energetski sistem Integrator na svojoj stranici Tekući projekti ima projekat Energetski kompleks Kovin-Srbija. U predstavljanju kompleksa mnoge stvari ležu na svoje mesto:
Od 2013. godine ovaj je projekat na zvaničnoj prezentaciji Ministarstva za energetiku kao prioritetan i od nacionaolnog značaja, kao što je i u svim bitnim i značajnim dokumentima AP Vojvodine, piše na njihovom sajtu, što nismo uspeli i da proverimo. Takođe, u tom projektu stoji da iza cele priče kao glavni finansijer stoji kineska kompanija CHDHK – China Huadian Hong Kong Corporation Ltd dok će NIS Gasprom i država Srbija imati manjinski udeo. Ideja je i da se projekat realizuje u saradnji sa Tianjin Dredger Co. Ltd i IHC Merwede za rudnike Kraftanlagen i ALSTOM
ESI je uradio preliminarnu studiju, a „Ovaj dokument obuhvata sve relevantne tehničke, finansijske, pravne, ekološke i upravljačke aspekte razvoja projekta.“ESI – Energetski sistem integrator Međutim, prošlo je dosta vremena i pitanje je da li kineski investitori i dalje zainteresovani ili ima nekih drugih interesenata?
A ko je ESI? U APR-u direktor je Miloje Blizanjac, ali je ESI u stvari Energetski kompleks, naziv je promenjen 2019. godine i tu kreće izlistavanje podataka i vraćanje na podatak da je posle Bugara Energetski kompleks doo dobio da nastavi istraživanje, pošto se, kako je navedeno, dve godine niko nije javio niti interesovao. Zakonski zastupnici se menjaju, Goran Belić u jednom momentu unosi oko 1,4 milijarde nematerijalnog kapitala, ali se i to menja da bi poslednjih pet godina Energetskim kompleksom, odnosno ESI-jem upravljao Nenad Šponja, bivši direktor Rudnika Kovin od 2015- 2017.godine. Po podacima u Agenciji za privredne registre, on često menja sedište firme, mahom seleći se sa sprata na sprat u Kralja Milutina, da bi u oktobru ove godine firmu dao Miloju Blizanjcu. Vodeći firmu Šponja je imao i finansijskih poteškoća pa i blokade računa tokom 2020/21. i 22. a u 2023. godini na stranici prihoda iskazano je 0,0 dinara. Ali je zato na dugovnoj strani 12 miliona dinara.
APR 04.10 2024. godine donosi rešenje da zakonski zastupnik firme kojom je upravljao Šponja, bude Miloje Blizanjac, baš pred odluku komisije o donošenju urbanističkih izmena i rešenja. Zanimljivo je da, iako je još 2019.godine promenjen naziv Energetski komleks u Energetski sistem integrator, 2021. godine APR-u Milan Radunović podnosi zahtev da se promeni sedište firme Energetski kompleks doo sa broja 40 na broj 57 u ulici Kralja Milutina.
I da stvar bude još zanimljivija Energy Consalting and Engineering koju su osnovali Bugari, takođe je menjala svoje zakonske zastupnike, ali je, iako se ne spominju, tek početkom ove godine, tačnije u februaru prijavila NEAKTIVNOST, tako da bi bilo čudno da se i ona opet pojavi u celoj priči oko istraživanja i eksploatacije na kopu koji bi trebalo da nastavi Rudnik Kovin, ali, ko zna?!
Kakva je sudbina 150 radnika i njihovih porodica i da li će opština Kovin bar prstom mrdnuti da sačuva svoj zdravi privredni subjekat, podrobnije će se znati sutra popodne. Kako stvari stoje, ne želimo da budemo pesimisti, ali očigledno je da je šapa koja je stavljena na ovaj projekat iznad političkih uticaja, ovde je u pitanju ozbiljan ekonomski zalogaj koga se zainteresovani neće lako odreći.
Sednica Komisije za planove, da podsetimo, javna je i počinje u 15 sati u zgradi Opštine.
Autor Kovinske info