Drugi Stručni skup bibliotekara na Čardaku

Biblioteka „Vuk Karadžić“ Kovin po drugi put bila je domaćin stručnog skupa „Susreti u Remeti: od carskog grada do pustinjske tišine“okupivši brojne bibliotekare iz Srema, Banata, Beograda, Lazarevca, Leskovca, Laktaša i drugih gradova regiona. Manifestacija je trajala od 17.do 19.juna na Čardaku, a organizovana u saradnji sa bibliotekama „Gligorije Vozarović“ iz Sremske Mitrovice i pančevačkom, naučnim časopisom za teoriju i praksu bibliotekara-Čitalište i Podružnicom Bibliotekarskog društva Srbije Južnobanatskog okruga.

Ciljevi skupa su razmatranje aktuelnih stručnih tema, razmena iskustava i ideja, kao i jačanje saradnje i profesionalnih veza među bibliotekarima. „Upravo kroz ovakve susrete potvrđujemo da bibliotekarstvo nije samo poziv, već i zajednica ljudi koje povezuje ljubav prema knjizi, kulturi i znanju, a tu ljubav nastojimo da prenesemo i našim čitaocima“, istakla je na otvaranju direktorka kovinske biblioteke Ivana Jovanov. U ime domaćina prisutnima su se obratili i dipl. bibliotekarka Larisa Mikić, predsednica Južnobanatske podružnice BDS-a, kao i Goran Trailović iz Gradske biblioteke Pančevo, poželevši učesnicima prijatan boravak i uspešan rad. Tokom trodnevnog programa organizovana su edukativna i zanimljiva predavanja, diskusije, muzičko-poetske večeri, izložbe, pešačke ture kroz Deliblatsku peščaru, kao i posete bibliotekama u Kovinu i Deliblatu. Posebno emotivan trenutak programa bilo je „Sećanje na Vericu Ševo“, koleginicu koja je svojim radom i ličnošću ostavila dubok trag u bibliotekarskoj zajednici. Prvi dan skupa bio je posvećen stručnim izlaganjima na temu „Biblioteke i stvaralaštvo“. Larisa Mikić iz Biblioteke „Vuk Karadžić“ Kovin govorila je o temi „Biblioteka kao prostor mogućnosti“, dok je Dunja Šašić iz udruženja „Oblutak“ iz Novog Sada predstavila značaj interaktivnog čitanja u razvoju dece. Mima Gavrilović iz Gradske biblioteke Pančevo govorila je o edukativnim radionicama „Knjigoigranjac“, a direktorka Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ iz Leskovca, Vesna R. Ilić, predstavila je temu „Stvaralaštvo dece i mladih u digitalnom dobu: nova uloga biblioteka.

Zapažena izlaganja imali su i Dijana Trubajić iz Narodne biblioteke „Veselin Masleša“ Laktaši, koja je govorila o biblioteci kao pokretaču lokalnog stvaralaštva, dok se Milica Matijević iz Biblioteke „Dimitrije Tucović“ Lazarevac posvetila podršci amaterskom stvaralaštvu. Jelena Ilić Minić sa Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača u Beogradu predstavila je rad „Ornament kao kulturološki kod: reinterpretacija zbirke ornamenata Milovana Arsića“, a Nemanja Rotar iz Gradske biblioteke Pančevo govorio je o „Majskim danima knjige“. Veče je upotpunjeno bogatim muzičkim programom u kojem su nastupili članovi školskog orkestra Valentina Martinov na violini i Lara Buljugić na klaviru, hor duhovne muzike „Iskon“ pod dirigentskom palicom Nenada Petkovića i pevačka grupa „Glasovi ravnice“. Tokom muzičkih pauza stihove je govorila Marija Đorđević.

Drugi dan skupa bio je posvećen obilasku i upoznavanju kulturnog nasleđa Deliblata. Učesnici su posetili bibliotečki ogranak „Bogdan Petrović“, Srpsku pravoslavnu i Rumunsku pravoslavnu crkvu, kao i jezero Kraljevac. O istoriji, kulturi i znamenitostima Deliblata govorila je Larisa Mikić, a gosti su imali priliku da se upoznaju i sa likovnim stvaralaštvom Sperance Božanić. U okviru remete, predstavljeni su i stručni časopisi „Čitalište“, „Čitanica“, „Novi legat“, „Glas biblioteke“ i „Godišnjak bibliotekara Srema“. Poseban fokus bio je sastanak Južnobanatske podružnice Bibliotekarskog društva Srbije (BDS), koji su vodile predsednica BDS Jelena Glišović i predsednica Podružnice Larisa Mikić, u nameri da se osnaži rad podružnica i definišu koraci za njihov dalji razvoj u okviru Društva. Tokom sastanka pokrenute su ključne teme i razmatrani su konkretni modeli za unapređenje zajedničkog delovanja. Drugi deo programa protekao je u znaku sećanja na Vericu Ševo, kroz evociranje uspomena na njen profesionalni rad, druženja i nemerljiv doprinos bibliotekarskoj struci. Završni dan skupa obeležilo je druženje u Biblioteci „Vuk Karadžić“ Kovin. Tom prilikom priređena je mini izložba fotografija Larise Mikić i Marije Đorđević, dok je direktorka Ivana Jovanov predstavila zanimljivu priču o umetničkoj slici staroj gotovo dva veka, koja je nedavno poklonjena biblioteci i postala deo njene kulturne baštine.

Susreti u Remeti još jednom su potvrdili značaj profesionalnog okupljanja, uspešnog i inspirativnog rada, plodotvornih razgovora i novih saradnja koje će trajati i nakon ovog skupa.

I. J.

0 0 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Scroll to Top