Canva design ilustracija
27.11.2024. – Opština Kovin je iz tekuće budžetske rezerve dala 300.000 dinara u maju 2024. godine, pred izbore, preduzeću za radio difuziju Bus doo, da bi ovaj radio obavio usluge za opštinsku upravu. Po Ugovoru o pružanju medijskih usluga, opštinska uprava kao naručilac, kupila je, kako piše, vreme na radiju, a na osnovu potrebe da opština Kovin dobije usluge radijskog emitovanja sadržaja, koji se odnose na rad organa uprave i javnih preduzeća i ustanova. I sve to 15. maja, tik pred lokalne izbore, a u daljem opisu ističe se da će BUS radio emitovati saopštenja za javnost vezana za rad opštinske uprave i javnih preduzeća i ustanova, te najave i druge slične sadržaje. Dalje, za ovih 300 hiljada iz fonda koji treba da ima neku drugu namenu ( kao recimo pomoć talentima da odu na takmičenje i slično), u ugovoru stoji da će se emitovati aktivnosti koje imaju veze sa izbornim radnjama, saopštenja izborne komisije, kako pre tako i posle završetka izbornog procesa 02. juna i tako dalje. Lokalno glasilo, pa makar ono bilo i privatno ima tu novinarsku OBAVEZU da izveštava o izbornim radnjama i da komunicira sa organima koji utiču na život i rad građana i na ostvarivanje njihovih prava. Zašto ih posebno platiti za to? Pitanje je retoričko. Pošto ne znamo gde i kako da pratimo i proverimo da li je Bus radio zaista ispoštovao ugovornu obavezu, ne možemo da tvrdimo ni da jeste ni da nije emitovao informacije o zahtevima opozicione liste Pokreni se za Kovin da dobije uvid u izborni materijal na nekim spornim izbornim mestima, a nismo sigurni da je emitovano išta vezano za odbijanje Rumunske manjinske stranke da učestvuje na izborima. Ukoliko neko može da nas demantuje, prihvatamo.
Sve se ovo odigralo pošto je prekršeno slovo zakona koje obavezuje lokalne samouprave da do 01. marta tekuće godine raspišu poziv za sufinansiranje medija. Opština Kovin nije to učinila, a kada smo u jednom neformalnom razgovoru pitali može li na drugi način opština da da novac medijima, rečeno nam je „Ma,neee, ne može. Kako?!“. A onda se ispostavi da ipak može. I u našoj nespretnosti i neslućenosti kako to sve može, na pitanje o tome kojim se medijima plaća i koliko za oglašavanje, a na osnovu pogodbe ( pošto su manji iznosi u pitanju), stiže nam odgovor 10. juna da je to slučaj samo sa Informerom ( za oglase o zapošljavanju i slično), a ne dobijemo odgovor da je mesec dana ranije dat novac lokalnom mediju da bi reklamirao uspehe i promovisao rad lokalne vlasti tik pred izbore. Taj nam je podatak elegantno prećutan. Da nije bilo izveštaja o izvršenju budžeta ne bismo ni saznali.
Po kom osnovu je sproveden ovaj Ugovor, pitali smo po službenom zahtevu, a u odgovoru koji nam je dostavljen stoji da su sredstva rebalansom (onim iz marta 2024., jer drugi je bio tek 06.11.) budžeta za 2024. godinu predviđena za razvoj kulture i informisanja ili bliže za medijske usluge radija i televizije. I onda citat iz Ugovora: „Program 13, razvoj kulture i informisanja, programska klasa 1201-0004; funkcija 830, ekonomska klasifikacija 423, konto 423441, Medijske usluge radija i televizije predviđena novčana sredstva za usluge u 2024. godini u iznosu od 300.000 dinara bez PDV“.
Od prvog usvajanja budžeta i potom u prvom rebalansu u martu 2024. godine, za usluge informisanja i medija planirano je 1.050.000 dinara Međutim, u izvršenju budžeta, iako nije bilo drugog rebalansa u međuvremenu, stoji da je za usluge emitovanja i štampanja predviđeno 1.350.000 dinara, a da je realizovano 300 hiljada dinara do kraja septembra. Kako, ko je promenio budžet na toj famoznoj funkciji 830, ne piše? Rebalans budžeta po drugi put usvojen je tek 06.11. Novac je Bus radiju dat još u maju, a već tada sa pozivom na ekonomske klasifikacije, funkcije i konta, koja nemaju veze sa tekućom budžetskom rezervom. Tekuća budžetska rezerva je na ekonomskoj klasifikaciji 490 i zna se čemu služi. Sigurno ne plaćanju oglašivača. Mada, pre desetak godina bio je slučaj da je predsednica opštine platila sa svoje pozicije u budžetu jednu medijsku kuću, mimo konkursa, ali i tada je, kao što će i sada, „pojeo vuk magarca“.
Bus doo je privatno vlasništvo i posle krizne godine kada je prethodni vlasnik izašao iz ove priče i ostavio silno dugovanje, preuzeo ga je Obrad Braca Mihailović. On je trenutno i jedini zaposleni u BUS radiju. Kada je Mihailović dobio rešenje o emitovanju i potvrdu registracije u registru medija, u budžetu kovinske opštine ostalo je neraspoređeno 1,5 miliona dinara za 2023. godinu za projekte finansiranja medija, Tada se nezvanično mogao čuti komentar iz više izvora „to se čuva za BUS, da mu se pomogne“. Uz zaista iskreno kolegijalno poštovanje Obrada Mihailovića, kolege koji se bori za medijski prostor, moramo da se zapitamo kako doći u tu poziciju da ti opština pomogne iz saosećanja? Opet retoričko pitanje.
U nedavnoj raspodeli famoznih milion dinara kojima je samo trebalo zamazati oči javnosti i zainteresovanim medijima, najveći deo ponovo je dat BUS radiju-400 hiljada dinara. Projekat za koji je dobio novac zove se Pogled u budućnost i biće to osam polusatnih emisija u kojima će mladi predstavljati svoju viziju budućnosti i ukazivati na probleme sa kojima se suočavaju, koliko smo shvatili iz projekta.
Televizija Pančevo će za svojih 330 hiljada dinara raditi posao koji i inače treba da radi, a to je da prati događaje i o tome izveštava. Projekat Kovin info potpuno je neoriginalan, a u dobrom delu i u suprotonosti sa uslovima konkursa u kojima je naglašeno da redovno izveštavanje ne spada u domen sufinansiranog projekta.
Famozni Start 013 porodice Batalo već trideset godina je usisna pumpa za lokalna budžetska sredstva, pa tako i ovoga puta za 270 hiljada dinara biće zanimljivo pratiti dvadeset priloga u kojima će ovaj medij razgovarati kritički sa nosiocima javnih funkcija i ispitivati ih o njihovom odgovornom ponašanju.
Kovinske info, lokalni medij, kao učesnik konkursa nije imao mogućnosti da odmah pogleda dokumentaciju i u roku uputi žalbu, već je namernim odugovlačenjem rok za to prošao. Uspeli smo, ipak, da saznamo da su članove komisije, novinare i medijske radnike bodovali iza zatvorenih vrata u kabinetu predsednice opštine. Da su bodovi, tobože, dodeljivani prema uputstvima ministarstva, ali je tako gde je za radni staž u novinarstvu bilo predviđeno maksimum 30 bodova, jednom članu komisije dato 35, a činjenica je da su to uvek isti ljudi, neki od njih i pretplaćeni na sve komisije, po podacima koje smo dobili nezvanično od NUNS-a.
Projekat Kovinskih info ocenjen je najnižim ocenama, pa će tako oko 50 osoba sa invaliditetom koji čekaju na spisku Nacionalne službe za zapošljavanje u ekspozituri u Kovinu, od kojih je jedna od njih prijavljena i kao saradnik na projektu, ostati da čekaju da nam vreme i prostor omoguće da se ovom temom bavimo. A hoćemo, jer smo to dužni javnosti. Jer, nas jeste briga.
Isto kao što nas je briga za plafon u školi koji prokišnjava, kao što nas je briga za rudare u kovinskom rudniku, kao što nas se tiču sve socijalne kategorije i oni pojedinci koji ostaju neprimećeni.
Opština je bacila kosku od milion dinara da se oko nje glođemo, pa bi bilo dostojanstveno da ovo i ne pominjemo, ali tih je koski već previše, dok se “ but bez koske“ servira uz bazen ili se deli galantno kao 26 miliona vaučera za glas na izborima. Koska od miliona ( a sada imamo osnova da sumnjamo da je toga i više) daje se onima koji će o tome uspešno da ćute.
Rebalansom budžeta predviđa se u ovoj godini još tri miliona za medije. Verovatno još toliko treba da se „pomognu“ lojalni mediji, jer situacija postaje sve dramatičnija, a popularnost vladajuće stranke opada. Naročito posle Železničke stanice u Novom Sadu. Posle 15 ubijenih ljudi i dvoje teško ranjenih. U njihovu samopromociju sve manje veruju i oni koji su spremni da pod prisilom i pretnjom putuju kao cirkuski karavan. Javnost opštine Kovin i bez da plaća može da vidi uživo kako se ponaša lokalna vlast, kako se ponašaju njihove produžene ruke i šta se zaista čini!
Hvala što nas podržavate i pratite. Ne može se sve novcem kupiti.
Violeta Živkov
Autorske ilustracije KI