Kovinom zvone tambure duže od jednog veka

Kovin u fokusu: piše i seća se profesor Dejan Kreculj

Prateći trajanje naše varoši, osvrćući se u (ne)davnu prošlost druge polovine prošlog stoleća, ali i gledajući sadašnjost, pružila nam se retka prilika da s istog mesta zavirimo i u ono što je pred nama – impresivna atmosfera u sali kovinske „Zmajve“ škole krajem februara, za nekoga davne 2009. godine: pred više od pedesetak učenika uzrasta od četvrtog do osmog razreda, ansambl vrsnih muzičara koji već decenijama čine zaštitni znak našeg grada i kraja, „Kovinski bećari“, održali su kratki promotivni koncert. Poneti tom prelepom tamburaškom muzikom beskrajne vojvođanske ravnice, mali „Zmajevci“ bez ustručavanja i sami su zapevali za dušu prijemčive melodije.

Orkestar Nepotpune muške gimnazije

Bilo je to svojevrsno prihvatanje muzičke pozivnice starijih da im se i sami pridruže, posvete muzici i uključe u rad školskog tamburaškog orkestra čije je delovanje zamrlo pre mnogo godina, na kojeg će verovatno neke vremešnije čitaoce podsetiti fotografija tamburaškog orkestra tadašnje Nepotpune mešovite gimnazije pod rukovodstvom nastavnika Vladimira Stojanovića Mačka, s početka pedesetih godina, čiju tradiciju nastavljaju raspevana deca.

Raspevana deca

Zapravo, kovinski tamburaški zbor osnovan je 1911. godine kao deo crkvenog i svetovnog društva Srpske pravoslavne crkve u Kovinu. Prvi nastup su imali decembra na priredbi uoči Svetog Nikole. Trajao je četiri decenije, a nakon Drugog svetskog rata, kovinska kulturno-umetnička društva su se spojila, tamburaški orkestar je ponovo formiran 1952. godine, no trajao je samo pet godina. Današnje društvo dostojni je naslednik oba orkestra. Prvo samostalno muzičko-scensko izvođenje održano je 18. decembra 1977. godine, u okviru smotre i velikog koncerta amatera iz svih mesta naše opštine. U prvom sastavu grupe nastupili su: Ivica Petrović, Anton Kojić, Giga Radić, Pera Todorov, Lućijan Bogdanov, Petar i Vojin Dobrić, Božidar Anđelkov i Mihalj Butaš.

Tamburaši

Sticajem okolnosti, kao nastavnik zadužen za rad učeničkog parlamenta, sa grupom učenika u ime škole prisustvovao sam polaganju venaca na spomen-obeležju žrtvama fašizma stradalim u Drugom svetskom ratu. Posle polaganja venca, s obzirom da je na trgu bila manifestacija „Banatski fruštuk“, koja nije mogla da prođe bez „Kovinskih bećara“, pridružili smo se. Iskoristio sam ponovni susret sa njima i snimio kratki prilog za RTV Vojvodine. Nešto kasnije deo tog materijala promovisao je naš grad u beogradskom projektu „Kultura na DAR“, na kome je poneo laskavo priznanje „Viteza kulture“. Pogledajte, poslušajte ga i uživajte.

Podeli vest:
0 0 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments