NDNV pokrenulo dijalog o položaju novinara i ambijentu u lokalnim samoupravama. Na debati u Subotici i Kovinske info

Odsustvo komunikacije sa organima lokalne vlasti, odbijanje davanja informacija, verbalno vređanje, u ekstremnim slučajevima i fizički napadi, su ambijent u kome rade nezavisni novinari u Srbiji. I to je, manje više, svuda isto, zaključeno je na tribini koju je organizovalo u Subotici Nezavisno društvo novinara Vojvodine, a domaćin je bio portal Magločistač. Na debati su govorili Natalija Jakovljević (Magločistač);
Branka Dragović Savić (glavna i odgovorna urednica Autonomije); Veljko Milić (pravni ekspert NDNV).
Razgovor je moderirao Dinko Gruhonjić, programski direktor NDNV-a. Debati su prisustvovali predstavnici medija sa područja severne Bačke, ali smo se i mi zatekli u Subotici i iskoristili priliku da iznesemo naše viđenje ove teme.

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) pokrenulo je javnu debatu o značaju lokalnog informisanja i poboljšanju ambijenta za rad novinara u lokalnim multetničkim sredinama koji su često izloženi različitim oblicima diskriminacije, pretnji i pritisaka.

Ovom prilikom predstavljen je i godišnji izveštaj o diskriminaciji i drugim vrstama pritisaka i pretnji
kojima su izloženi lokalni novinari – „Lokalne institucije suspendovale javnost, novinari nepoželjni,
građani u medijskom mraku“.


Izveštaji poverenika NDNV-a nedvosmisleno upućuju na zaključak da su glavni generatori diskriminacije
novinara u Srbiji javni funkcioneri i zvaničnici vladajudih političkih stranaka

„Cij pokretnja javne debate je informisanje šire javnosti o značaju lokalnog novinarstva, ali i iniciranje
unapređenja mehanizama zaštite novinara i očuvanja standarda profesije. Onemogućavanjem rada loklanih novinara i uskrađivanjem informacija od javnog interesa, te etiketiranjem profesionalnih novinara i medija koji izveštavaju kritički, urušava se poverenje građana u odgovorno novinarstvo i značaj takvog novinarstva po očuvanje i zaštitu osnovnih ljudskih i građanskih prava, vladavinu prava i kontrolu vlasti.
Rad lokalnih novinara često je skrajnut i kad je reč o široj medijskoj zajednici, pošto je javno informisanje
u Srbiji u velikoj meri centralizovano, te lokalne teme vrlo retko i jako teško dolaze do šire publike, a
time je i angažman lokalnih novinara i medija manje vidljiv. Tim više, i problemi sa kojima se suočavaju
nisu adekvatno istaknuti, niti prepoznati prilikom donošenja strateških medijskih dokumenata.
Potrebno je umrežavanje i lokalnih novinara i medijske zajednice u alarmiranju javnosti o posledicama
pritisaka na novinare, te u formulisanju strateških medijskih dokumenata koji će lokalnim novinarima
omogućiti da poboljšaju svoje socijalne uslove i da se izbore protiv diskriminacije“- kaže se u pozivu za debatu NDNV.

Upoznajući kolege sa situacijom u najjužnijoj opštini u Vojvodini, urednica Kovinskih Violeta Živkov konstatovala je da sada postoji bolja komunikacija novinara nego što je bila pre nekoliko godina. Naročito od dolaska nove strukture na čelo opštine Kovin. Međutim, nije još najjasnije šta će se dešavati dalje, naročito posle prvog javnog prenosa lokalne skupštine koja je u javnosti izazvala burne reakcije. Prisustvo javnosti u dešavanjima nije nešto što je bilo poželjno u prethodnom periodu, pa je tako i dalje na snazi zabrana prisustva na sednicama Opštinskog veća. Pružanje informacija od javnog značaja uglavnom funkcioniše po zakonu, osim u nekoliko slučajeva kada su se Kovinske info obratile i Povereniku za zaštitu informacija, ali činjenica da i za najjednostavniju informaciju morate čekati i 15 dana bitno utiče na pravovremeno informisanje, što je jedan od ključnih postulata novinarstva. Koleginica Natalija Jakovljević pomenula je kako se nekada slobodno ulazilo u sedišta organa vlasti, obraćalo se nadležnim licima i sa njima dogovaralo i razgovaralo. Sada sve ide preko službenika za pristup informacijama, potvrdili smo i mi.

Kovinske info iznele su i jedinstven prikriveni pritisak na novinare, ali i na ostale građane preko lažnih profila na fejsbuku. Primer koji nije zabeležen ni u jednoj drugoj opštini. I advokat NDNV Veljko Milić govorio je o drugim oblicima prikrivenog pritiska i provokacija, često prisutnih na društvenim mrežama, a koje su evidentirane u prijavama novinara.

Foto platforma X

U jednoj ranijoj debati, a ovoga puta nije pomenuto, bilo je reči o pritisku na privrednike. Ono što je zajedničko nezavisnim i lokalnim medijima u Vojvodini jeste pritisak koji organi vlasti vrše na privrednike. Finansiranje nezavisnih medija zavisi od projekata i oglašivača, a pod pritiskom vlasti privrednici se ne usuđuju da plaćaju reklamne usluge nezavisnim medijima, jer ima i otvorenih pretnji inspekcijskim i drugim nadzorima. O tome mogu da svedoče i Kovinske info, u više navrata su se oglašivači povukli, ne želeći da se suprotstave vlasti, odnosno, najčešće su to jedna ili dve osobe u vlasti koja ima dominantan uticaj i vuče konce.

Shodno svemu iznetom zaključeno je da se o problemima sa kojima se susreću nezavisni lokalni mediji mora govoriti otvoreno i svuda i ovakve debate su dobar put ka tome. Mora se jasno staviti do znanja da ni jedan medij, ma koliko finansijski i organizaciono bio mali ili slab nije sam u odbrani profesije i novinarskog kodeksa.


Saopštenje NDNV


Advokat Nemanja Aleksić šovinistički izvređao Dinka Gruhonjića u restoranu 

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) obaveštava javnost da je novosadski advokat Nemanja Aleksić danas šovinistički izvređao univerzitetskog profesora i našeg programskog direktora Dinka Gruhonjića. 

Prema navodima svedoka, Aleksić je u jedom novosadskom restoranu prišao stolu za kojim je Gruhonjić sedeo sa kolegama i izvređao ga psovkama i šovinističkim uvredama pred brojnim, vidno uznemirenim gostima, uz rečenicu. “Je l ti znaš ko sam ja?”. Psovke i uvrede su takvog karaktera da ne želimo na ovom mestu da ih ponavljamo. Neka služe na čast onome ko ih je izgovorio. 

Gruhonjić će protiv advokata Aleksića podneti tužbu i disciplinsku prijavu Advokatskoj komori Vojvodine. 

V.Ž.

Podeli vest:
5 1 vote
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments