„Podvodna eksploatacija uglja i pratećih sedimenata na ležištu Kovin započeta je 1991. godine u dunavskom rukavcu, južno od obrambenog nasipa, u tzv. nebranjenom delu polja A i u kontinuitetu je nastavljena do danas. Privredno društvo Rudnik Kovin ad Kovin u završnoj je fazi eksploatacije uglja i pratećih sedimenata u odobrenoj konturi eksploatacionog polja. Rezultati i iskustva u oblasti rudarstva, vodoprivrede i zaštite životne sredine, stečena u periodu od 30 godina podvodne eksploatacije uglja i pratećih sedimenata u uslovima kovinskog ležišta pružaju solidnu osnovu za planiranje i nastavak eksploatacije unutar istog ležišta“, stoji u nacrtu plana za detaljnu regulaciju, ali ne za Rudnik Kovin već za neko novo preduzeće koje će nastaviti iskopavanje.
Javna prezentacija planskog dokumenta odnosno nacrta plana detaljne regulacije za podvodnu eksploataciju uglja i otkrivke u nebranjenom delu kovinskog ležišta na levoj obali Dunava održana je u četvrtak, 24. oktobra u sali za sednice Skupštine opštine Kovin. Javnu prezentaciju vodili su Đurica Dolovački u svojstvu odgovornog urbaniste plana detaljne regulacije i kao predsednik komisije za planove opštine Kovin i Evica Rajić iz firme ECOlogica iz Kragujevca učesnik u izradi strateške procene uticaja plana na životnu sredinu. Prezentaciji planskog dokumenta prisustvovali su Nenad Mijović pravni referent u Rudniku Kovin koji je prisustvovao u svojstvu fizičkig lica uz saglasnost i molbu predsednika oba sindikata i Srđan Vukša u svojstvu građanina i šefa odborničke grupe „Pokreni se za Kovin“.
Ukratko je glavni urbanista proveo sve prisutne kroz hronologiju izrade ovog nacrta plana, od pisma o namerama investitora upućenog lokalnoj samoupravi preko odluke o izradi plana detaljne regulacije koja je doneta uz saglasnost Komisije za planove, opštinskog veća i usvojena na Skupštini. Naručilac izrade plana detaljne regulacije i strateške procene uticaja na životnu sredinu plana je mikro preduzeće „Energetski komleks d o o“ Beograd. Nakon toga pristupilo se pribavljanju uslova svih nosioca javnih ovlašćenja, a na osnovu ovih uslova pristupilo se izradi nacrta plana. Kako je rekao Dolovački oni kao obrađivači očekivali su da će neki od pribavljenih uslova biti ograničavajući ili zabranjujućih ili neku odrednicu da se neko javno odredio prema ovome, jer bi njima bilo lakše da su dobili neke smernice ove vrste. Međutim svi su dali neodbijajuće uslove odnosno svi su upućivali na dalju proceduru.
Kada je prošao formalni deo prezentacije prešlo se na razgovor odnosno na pitanja koja se tiču javnosti. Srđan Vukša upitao je u ime svih građana da li ovo što je predstavljeno znači da i sa jedne i sa druge strane eksploatacionog polja postojećeg Rudnika Kovin (na mapi obeleženo rozom bojom) su eksploataciona polja novog investitora odnosno naručioca izrade plana detaljne regulacije i da li postoji mogućnost da se u tim pravcima proširi postojeći Rudnik Kovin? Odgovor gospodina Dolovačkog bio je da ukoliko se plan detaljne regulaciju usvoji na Skupštini opštine Kovin postojeći rudnik neće moći da eksploatiše ugalj sa tih polja. Ovom delu razgovora priključio se i Nenad Mijović upitavši sve prisutne da li znaju da to onda znači da će 150 radnika Rudnika Kovin ostati bez posla odnosno da to znači kraj za Rudnik Kovin. Po njegovim rečima, za koje je rekao da ih prihvatimo sa rezervom jer nije sto posto siguran, na eksploatacionom polju Rudnika Kovin ostalo je zaliha uglja za eksploataciju za narednih 10 do 12 meseci.
Vukša je izrazio i žaljenje što ovoj prezentaciji niko od predstavnika lokalne samouprave nije prisustvovao i što nije bio prisutan direktor Igor Bobić i niko od predstavnika sindikata Rudnika Kovin, uz konstataciju da nisu prisustvovali, iz dobro znanih razloga, zbog proslave rođendana stranke i kolektivnog odlaska u Vršac. Građanima je poručio da je ovoj lokalnoj vlasti bitniji rođendan stranke od samih građana i opštine Kovin. Iz istog razloga ni pisarnica nije radila tako da tog dana nije niko mogao predati prigovor na ovaj plan detaljne regulacije, dodaje Vukša.
Ponovo se za reč javio Nenad Mijović da bi ukazao javnosti koje će sve posledice po Rudnik Kovin biti moguće ako se ovaj plan usvoji i da u izradi nacrta plana ima nepravilnosti i da će u ime Rudnika Kovin podneti prigovor na ovaj nacrt. Polemika se povela oko zaštitnog prostora oko eksploatacionog polja iz člana 71. Zakona o rudarstvu, gde gospodin Mijović tvrdi da je 500 metara sa obe strane postojećeg eksploata-cionog polja zaštitni prostor Rudnika Kovin, a taj prostor je obuhvaćen ovim nacrtom i stavljen u eksploataciono polje naručioca nacrta što je jedna od nepravilnosti na koju će biti podnet prigovor. Da građanima bude jasnije ovaj prostor znači produžetak rada rudnika za još minimum 10 godina. Usledio je i odgovor Đurice Dolovačkog koji je objasnio da u istom zakonu piše da je postojeći rudnik bio u obavezi da od Pokrajinskog sekretarijata pribavi saglasnost za zaštitni prostor i da je njemu rečeno da Rudnik Kovin ovaj zahtev nije poslao. Nenad Mijović tvrdi da niko nije sedeo skrštenih ruku i čekao da se ovo desi i da je njihov zahtev verovatno neko gurnuo u fioku da bi progurao ovaj nacrt plana. On je gotovo siguran da je zahtev upućen. Ono što smo mi pronašli, a tiče se upravo ovog problema izjavio je i direktor Igor Bobić za portal eKapija od 15. marta ove godine čije delove citiramo: „Rudnik Kovin je dana 16.10.2023.g. uputio dopis Ministarstvu rudarstva i energetike kao nadležnom da izvrši nadzor nad radom Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj koji je svojim rešenjem odobrio eksloataciono polje mikropreduzeću (zvanična klasifikacija-izvod iz APR) Energetski kompleks doo Beograd uz samu granicu eksploatacionog polja Rudnika Kovin, ne vodeći računa o svojoj zakonskoj obavezi ostavljanja zaštitnog prostora od 500 metara između ranije odobrenog eksploatacionog polja Rudnika Kovin i novoodobrenog eksploatacionog polja EK Beograd doo. Na ovaj način Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj je grubo povredio ne samo odredbe Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, već i direktno ugrozio zakonsko pravo na proširenje i nastavak rada Rudnika Kovin AD, a u korist mikropreduzeća EK doo Beograd. Ovo preduzeće koje nema dana rudarskog staža na iskopu uglja, iako je aktuelni direktor i jedini zaposleni u EK doo Beograd, Nenad Šponja proveo na funkciji Predsednika Odbora direktora Rudnika Kovin AD više od dve godine istovremeno vršeći i funkciju direktora u EK doo Beograd. Iz ovih razloga Rudnik Kovin je u nameri da zaštiti svoja zakonska prava, očuva državni kapital i zaposlenja za sto pedeset rudara i njihovih porodica nadležnom Ministarstvu rudarstva i energetike dana 31.01.2024.g. uložio i pravni lek – Zahtev za ukidanje nezakonitog rešenja Pokrajinskog sekretarijata u upravnom postupku sa obimnim dokazima i ovaj postupak je u toku.„
„Meni je žao što niko od onih koji treba da budu ovde iz opštinske uprave nisutu, jer radi se o njihovim ljudima, o jedinom državnom proizvodnom preduzeću koje radi u opštini Kovin. Nekome, očigledno, ovo preduzeće smeta. Uspeh se inače ne prašta, a u Srbiji posebno. Nikome nismo dužni, 150 porodica će na ulicu plus ko zna koliko dobavljača koji žive od nas. Plate su redovne, sve obaveze izmirene u dan i neko hoće ovo preduzeće da zatvori“, izjavio je Nenad Mijović.
Javni uvid u plan detaljne regulacije traje do 08. novembra, a građanstvo i svi ostali koji su imali uvid u nacrt plana mogu svoje prigovore, sugestije, primedbe da podnesu upravo do ovog datuma. Javna sednica Komisije za planove opštine Kovin biće održana u četvrtak, 14. novembra sa početkom u 15:00 časova, sala u prizemlju. Nakon Javne sednice nacrt plana detaljne regulacije naći će se na dnevnom redu Skupštine opštine Kovin gde će odbornici usvojiti ili odbaciti ovaj nacrt plana. Ukoliko se usvoji, nacrt plana postaje pravno obavezujući dokument odnosno postaje Plan detaljne regulacije za podvodnu eksploataciju uglja i otkrivke u nebranjenom delu kovinskog ležišta na levoj obali Dunava kojim će se Rudniku Kovin oduzeti pravo na proširenje, a samim tim staviti katanac na tridesetogodišnje postojanje ovog jedinog preduzeća u našoj opštini koje nije poslovalo sa gubitkom.
Naslovna fotografija preuzeta sa zvaničnog sajta Rudnika Kovin
M. Ljiljanić