Divlje smetlište na Strelištu: U čijoj je nadležnosti i kako ga rešiti?

Foto dokaz Ivan Jelić

06. 02. 2025. – Blaga zima i neobično visoka temperatura poslednjih dana januara iskoristili su poljoprivrednici kovinske opštine da obiđu svoje njive. To je učinio i Ivan Jelić penzioner, poljoprivrednik i odbornik u Skupštini opštine Kovin. Međutim, na sred atarskog puta naišao je na divlju deponiju koja mu je onemogućila da ovuda dođe do svoje njive. Jelić je o ovom problemu, koji se ponavlja, govorio i na prvom zasedanju Skupštine opštine Kovin i zatražio od nadležnih još tada da počnu da ga rešavaju. Tada smo od lokalne vlasti čuli da to nije tako jednostavan posao i da za stvaranje divljih deponija nije kriva vlast već nesavesni građani. To je u redu. Ne ide vlast po atarima i baca smeće, ali možda nekom kaznenom politikom i povećanom aktivnošću poljočuvara može da se bar malo utiče na ovaj problem. Kako se ništa nije preduzelo po ovom pitanju odbornik Ivan Jelić podneo je zahtev za hitno rešavanje problema nepropisnog odlaganja otpada. Ovaj zahtev poslat je na adresu Tivadara Bogoša rukovodioca odeljenja za inspekcijske poslove i na adresu predsednice opštine. Zahtev za rešavanje problema nepropisnog odlaganja otpada na lokaciji „Strelište“ prenosimo u celosti.

Iz prezentacije o otpadu Instituta za regionalni razvoj

Mi smo o problemu divljih deponija i smetlišta pisali u nekoliko navrata. Tragom pisma Ivana Jelića, još jednom smo pitali direktora JP „Kovinski komunalac“ Milana Milovanova, kome je povereno saniranje smetlišta, šta sa Strelištem?

Rwedovno saniranje deponija

Očekujem da uskoro dobijemo nalog za saniranje otpada na Strelištu, to radimo obično jednom mesečnu“– kaže Milovanov, ali dodaje da taj otpad nama niko nije doneo, sami ga stvaramo. Građevinski šut je posebno problematično sanirati, jer kuda s njim, pita se on?

-Mi smo poslednji put tu deponiju sanirali krajem prošle godine, ali sada nam je buldožer u kvaru, čekamo deo iz Belgije. Možda tek za 7-8 dana. Druge deponije saniramo bagerima, ovo mora buldožer, objašnjava nam situaciju direktor „Komunalca“, a mi se isto pitamo: čije je to naše đubre i kuda sa građevinskim šutom?

Iskustva zemalja Evrope govore da se on tamo reciklira, da se ponovo koristi za građevinske potrebe i da su se neke firme specijalizovale za preuzimanje tog otpada i ponovno korišćenje. Kod nas nema rešenja ni za sanitarni otpad, a kamoli za građevinski šut.

Iskoristićemo rečenicu Instituta za regionalni razvoj „Ljudi su i deo problema i deo rešenja, tako da sledeći put kad budeš bacao/la smeće razmisli da li postoji način da ga ponovo upotrebiš ili recikliraš, jer na taj način smanjuješ količinu ukupnog otpada, i postaješ i deo rešenja“. Ono što je na državnom menadžmentu da uradi je da počne da primenjuje mere koje će sprečiti neodgovorne da bacaju otpad bilo gde, a ujedno da osmisle i nacionalnu strategiju da se problem otpada reši na duže staze, onako kako to rade odgovorne zemlje.

U međuvremenu, čekamo i odgovore nadležnih iz lokalne samouprave.

Kovinske info

Podeli vest:
0 0 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments