Rudnik Kovin: Nabavka robe „ispod radara“ za ličnu korist?

Naslovna fotografija: AI ilustracija rudarskog polja

Prema saznanjima do kojih smo došli, rukovodilac Radne jedinice mašinskog održavanja u Rudniku Kovin naručio je ležajeve vredne nešto više od 200.000 dinara, uz obrazloženje da su neophodni za remont takozvane „kučuk“ mašine koja služi za dodatnu preradu i ispiranje uglja. O tome je, navodno, obavešten i direktor preduzeća, uz tvrdnju da pomenuta mašina nije u funkciji. Međutim, više zaposlenih tvrdi da je mašina u tom trenutku bila ispravna i da nije postojala potreba za takvom nabavkom.

Tako je i počelo rasplitanje klupka sumnjivih nabavki rezervnih delova u ovoj kompaniji.

Rudnik Kovin od početka godine suočava se sa ozbiljnim problemima u poslovanju usled više havarija na postrojenjima, čija sanacija zahteva značajna finansijska sredstva i dragoceno vreme. Dok traju popravke, proizvodnja i iskop trpe, što se, prema tvrdnjama zaposlenih, već odrazilo i na redovnost isplate zarada. Zbog ovakve situacije rukovodstvo Rudnika Kovin je donelo odluku da se zaustavljaju sve nabavke osim nabavki za saniranje havarija, kažu naši izvori.

Prema nezvaničnim informacijama, upravo je odluka rukovodstva da se privremeno obustave gotovo sve nabavke, osim onih neophodnih za sanaciju havarija, dovela do otkrivanja moguće zloupotrebe službenog položaja i pokušaja iznošenja opreme iz preduzeća. Kako tvrde naši izvori iz Rudnika, pažnju zaposlenih privukla je nabavka određenih ležajeva za koje su radnici odmah posumnjali da nisu namenjeni nijednom postrojenju koje se koristi u proizvodnom procesu.

Postoje pretpostavke da je roba samo formalno zaprimljena, a da je službenim vozilom ubrzo izneta iz kruga Rudnika. Iako je vrednost pomenute robe oko 200 hiljada dinara, sumnja se da je na ovaj nači zloupotrebljeno i duplo više ovakvim nabavkama.

Slučaj je otkriven, kako tvrde naši sagovornici, tako što je više zaposlenih, od kojih su pojedini to činili po službenoj dužnosti, dok su drugi samoinicijativno pratili situaciju nakon što su posumnjali da se u preduzeću odvijaju aktivnosti koje nisu u skladu sa propisima. Naši izvori tvrde da su četvorica zaposlenih učestvovala u transportu materijala, koji je, navodno, odvezen do porodične kuće jednog od njih.

Naslovna web stranice Rudnik AD

Kada se vest o događaju proširila među zaposlenima, usledio je neočekivan obrt zbog koga je navodno, rukovodilac mašinske službe potom  direktoru dostavio pisanu izjavu.

Prema nezvaničnim informacijama, četvorica zaposlenih su nakon internog postupka suspendovana sa rada.
Sagovornici našeg portala tvrde i da ovo nije prvi slučaj nestanka ili iznošenja potrošnog materijala iz preduzeća, navodeći da su i ranije zabeleženi slučajevi nestanka elektroda, brusnih ploča i drugog potrošnog materijala, ali da su oni završavani internim opomenama.

Posebno interesovanje izaziva pitanje gde je trebalo da završi izneta oprema?

Iako smo obavešteni i o detaljima koji su pratili otkrivanje događaja, u cilji sprovođenja istrage iz obzira prema službi koja to sprovodi, nećemo iznositi dalje tvrdnje, osim da nam je direktor Rudnika AD Miroslav Lepir, u telefonskom razgovoru potvrdio da će nam dati saopštenje i odgovor na zahtev koji smo uputili. On je zamolio da imamo razumevanja jer u svemu mora da se konsultuje sa pravnom službom, no evidentno je da je i na ovaj način slučaj potvrđen.

Inače, Rudnik AD je jedinstven podvodni kop uglja u ovom delu Evrope i kao takav oduvek je privlačio pažnju i javnosti i potencijalnih saradnika i privrednika. U jednoj fazi svog postojanja čak je sproveden i postupak privatizacije, ali je privatizacija poništena, pa je Rudnik i dalje u vlasništvu države kao akcionarsko društvo.

Ovde je zaposleno oko 150 radnika, a veliki broj njih na određeno.

I kao što je i rečeno na početku teksta, zbog havarija i problema sa iskopom koje je Rudnik imao unazad godinu dana, prvi put se dogodilo da kasni isplata zarada. Ako se pritom otvori i pitanje nezakonitog prisvajanja robe i materijala koje Rudnik ima u svom lageru, jasno je da osim spoljnih faktora kao što je proširenje ekploatacionog polja,  ovo preduzeće ima i unutrašnje egzistencijalne probleme.

U kom će pravcu ići postupak interne istrage zloupotrebe položaja i nezakonite nabavke delova za radne mašine, verujemo da ćemo saznati više i u odgovoru koji nam je direktor Lepir najavio.

 

Miloš Ljiljanić

 

 

 

0 0 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Scroll to Top