„Stari Lala“ odoleva i godinama i olujnim oblacima

Kada je pre 15 godina iz jedne berberske radionice došla ideja o javnom takmičenju u brzom brijanju, Opšte udruženje preduzetnika Kovin pretočilo je to u manifestaciju koja je sasvim logično, nazvana „Stari Lala“.

Zamišljena kao privredno turistički događaj koji će promovisati stare i mahom zaboravljene zanate, osmišljen je sadržaj koji je odmah davao jasnu naznaku gde je rođena manifestacija i šta gost može očekivati. Takmičenje u brzom brijanju bila je posebna atrakcija i nekoliko narednih godina.Kao što je rasla manifestacij, kao što se menjalo vreme, ljudi u organizaciji, tako se menjao i sadržaj, no „Stari Lala“ kao pravi banatski stameni lik je odoleo. Kao što odoleva vekovima u anegdotama i šalama, pod vrelim suncem ravnice, u ljutim vetrovima, odoleo je ovaj Stari Lala i evo ga već 15 godina tu.

Jedna od lepših slika sa manifestacije je Bane Jovanov sa mamam Zocom, koji se oporavlja i uskoro vraća na posao

Najbolje će vam o tome posvedočiti nekolicina volontera koji su tu od prvog događaja do danas, uhodani, užurbani, posvećeni i, da nije majica, nevidljivi.

Stari Lala se nekako poslednjih godina ušemio, što bi rekli, u određene sadržaje, sa tu i tamo nekom inovacijom, ali je uvek velika gužva među izlagačima, sa vozilima i zabavljačima.

Stari Lala jubilarni 15. put počeo je ove godine kuvanjem pasulja na 30+. No, nema te temperature koja može da ospori dobru hranu u Banatu. Takmičenje u kuvanju pasulja u kazanu proteklo je uz druženje i uz oldtajmere, uz dva turistička vozića, fijakere, traktore…

Pod kormilom Vase Bugarskog, prijavljeni takmičari kuvali su pasulj ispred devetospratnice, a okolo su se pekle pljeskavice, motala šećerna vuna, pržile krofnice… Atmosfera je bila užarena i zbog visoke spoljne temperature, ali je i zadovoljstvo posetilaca bilo vidno.

Tog prvog dana u svom defileu predstavila su se dečica iz PU „Naša radost“, a povorku su predvodili Kovinski bećari i sa njima i domaćin ove manifestacije u ime Opšteg udruženja preduzetnika, Vladimir Kračun.

Organizatori i gosti

Stari Lala“ je od pre nekoliko godina proglašen za jednu od manifestacija od posebnog značaja u opštini Kovin. Stoga je i finansijski podržana, a suorganizator je Turistička organizacija opštine Kovin.

Svečani program otvaranja priređen je na bini u nešto skučenom prostoru ispred Doma kulture, zbog radova na adaptaciji. No, nekako je funkcionisalo oko ograda, ispod rampi, traka…

U ime organizatora Vladimir Kračun je program otvaranja započeo i podsećanjem na nedavno preminulu sekretarku Opšteg udruženja, Svetlanu Cecu Marković, koja je bila sastavni deo ove manifestacije od samog početka. Svojom posvećenošću, Ceca jeste zaista bila alfa i omega i jedna je od zaslužnih da je manifestacija opstala svo ovo vreme.

Pre samog proglašenja manifestacije otvorenom, v.d. direktor TOO Kovin, Miodrag Zlatanović zahvalio se svima na dolasku, na učešću i na organizaciji, zaželeo je da uživaju u banatskoj gostoljubivosti i da osete duh Banata, što je i bio slogan ovogodišnje manifestacije.

Osmeh mladosti

Zdravicu manifestacije, svojevrsnu odu ravnici, Banatu i Kovinu, govorio je glumac amaterskog pozorišta Ilija Marković.

Mališani iz vrtića, pevačka grupa KUD Deliblato „Glasovi ravnice“ i folklor iz Dubovca, učinili su ostatak večeri razigranim, poletnim i prijatnim.

Drugog dana manifestacije nalet junske kiše malo je pomerio planirane sadržaje, ali su i pored toga deca imala zadovoljstvo da se oprobaju u starim i zaboravljenim igrama, da brzo jedu kolače, ali i da se voze na traktoru, kočijama kao i prethodnog dana u dva turistička vozića.

Završnica večeri pripala je pobednicima festivala Klinci pevaju hitove, kao i folklornim društvima „Mladost“ Kovin, zatim KUD iz Pločice, Gaja, Mramorka.

Grand zvezda pevala je u samom finalu, a vatrometom u ponoć spuštena je zavesa na još jednu manifestaciju u kojoj oživi taj dobrodušni buckasti čikica iz ravnice, i to ove banatske, peščane, vetrovite i jedre!

Ako smo kogod negde zaboravili, nek se ne jedi, mnogo se toga dešavalo, nismo stigli ispratiti.

No, ono što jeste sigurno je da je veliki posao pred organizatorima za ovako sadržajnu manifestaciju i da se ne smeju strogo gledati sitnice. Osećaj dobrog raspoloženja i druženja, važniji je od toga je li sve krenulo na vreme, jesu li bile sve vežbe i slično. Bile su krofne i to one najbolje kojima svoje sugrađane uvek za ovakve prilike daruje Crveni krst.

Ti mladi volonteri dva su dana proveli u svojim uniformama prve pomoći, dežurali i pazili da nekome ne zatreba pomoć

Nismo imali posla do sada“- reče na kraju prvog dana jedna od volonterki. Koliko znamo, i drugi je dan protekao u zdravlju i veselju!

V.Živkov

Više fotografija potražite na našem Fejsbuk profilu

0 0 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Scroll to Top