Bogdan Postolović na „lepšoj strani ulice“. Kako je Gaj postao sinonim za basket i druge priče o ostvarivanju snova

09.09.2024. – Gaj, malo selo na jugu Vojvodine, svake godine postaje centar košarkaškog sveta, zahvaljujući Bogdanu Postoloviću, čoveku čija ljubav prema basketu već devet godina okuplja najbolje timove iz cele Srbije. Njegov turnir u uličnom basketu 3×3, koji je skromno počeo kao prijateljsko takmičenje, sada je postao prestižan događaj koji privlači sve više pažnje i učesnika. Ove godine, Bogdanov trud je krunisan ulaskom turnira u deo FIBA platforme, čime se selo Gaj našlo na mapi svetskog basketa.

Bogdan Postolović, diplomac Poljoprivrednog fakulteta i trenutni master student, uspeva da balansira između posla u struci i svoje strasti prema košarci. On otkriva da je basket za njega više od hobij – predstavlja mu izlaz iz svakodnevnih obaveza i stresova.

Darko Rnić, Bogdan Postolović i Branko Jereminov

Kako je sve počelo?

Ljubav prema basketu rodila se još kad sam imao 6-7 godina“, priseća se Bogdan. „Teren je bio preko puta kuće, a moj tata je sa prijateljima igrao svaki dan. Sedeo sam sa strane i čekao svoju priliku. Ta želja da budem deo igre ostala je sa mnom do danas.“

Njegovo prvo iskustvo sa takmičenjem u 3×3 basketu desilo se 2015. godine u Kovinu. Iduće godine, podstaknut porastom popularnosti basketa u Srbiji i uspomenama na očevo učešće na turniru u Gaju, Bogdan je odlučio da organizuje prvi turnir u svom selu.

Prvi turnir i skromni početak

Prvi turnir – skromni početak velikog sna

„Te 2016. godine, Srbija je osvojila zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u 3×3 basketu, što je pokrenulo pravu košarkašku euforiju. To, zajedno sa pričom mog tate o turniru u Gaju iz ’96. godine, bila je glavna motivacija da i ja probam da napravim nešto slično“, objašnjava Bogdan. Njegov entuzijazam i podrška prijatelja i porodice bili su ključni za organizaciju prvog turnira, koji je tada privukao samo nekoliko timova. Na terenu koji nije imao prave dimenzije, sami su iscrtavali linije dok je Bogdanov tata pleo mrežicu za koš. 

Iako skroman u svom početku, turnir je iz godine u godinu rastao, privlačeći sve više timova i publike. „Naredne 2017. godine organizovali smo dva turnira, koji su za nijansu bili bolji od predhodnog“, objašnja Bogdan. Tako je narednih godina bilo sve više ekipa koje su dolazile iz Pančeva, Smedereva, Beograda, Kovina. „Imali smo sreću da na turniru u Gaju igraju basket igrači poput Darka Rnića koji je tih godina bio vicešampion Srbije u 3×3, ako se ne varam, zatim Jakov Papić, Branko Jereminov, Marko Popadić„, priseća se Bogdan ko je sve zaigrao na turniru u Gaju. „I tako je bilo sve do 2020. godine kada je nastupila Korona, te godine nismo dobili dozvolu da organizujemo turnir ali entuzijazam nije slabio nego baš suprotno javila se još veća želja da se naredne godine organizuje najbolji turnir do sada.“ 

Bogdan Postolović, Dragan Bjelica, Dejan Postolović

Ta 2021. godina po Bogdanovoj proceni bila je prekretnica u organizaciji, odnosno od te godine turniri ne liče na one prethodne i podignuta je organizacija na viši nivo, takoreći, organizacija turnira prelazi iz amaterizma u profesionalizam. „2021. godine pravimo turnir gde prvi put imamo 12 ekipa, samo da podsetim i dalje je teren ne baš reprezentativan, ali nam dolazi ekipa Konjarnik iz Beograda koji su važili tada za jednu od najboljih ekipa u Srbiji i ligaški šampion Srbije 3×3. Te godine turnir u Gaju je bio kvalifikacioni turnir odnosno ko osvoji Gaj dobija učešće na državnom prvenstvu 3×3 u Smederevu.“  

Svih ovih godina sve su radili sami, od iscrtavanja linija, pletenja mrežice, suđenja, delegiranja, postavljanja reflektora, nikakvu pomoć nisu imali osim sponzora, uglavnom lokalnih preduzetnika. 

„Moram da se pohvalim da nam na turnir 2022. godine dolazi kao specijalni gost turnira Dragan Bjelica, višestruki šampion Srbije u 3×3, najbolji krosover i horog na svetu, njegova ekipa bila je 7 na svetu, jedan od pionira i začetnika i živa legenda 3×3 basketa u zemlji.“ Ovo je ujedno bila i odskočna daska jer je upravo Bjelica pohvalio organizaciju i rekao da iako su amateri ovo rade kao profesionalci. Ujedno je uporedio atmosferu i ambijent u kojem se turnir održava sa Bruklinom u Njujorku, što je Bogdanu i celoj organizaciji dao vetar u leđa.

Izazovi i novi počeci

Nakon organizacije turnira 2023. godine kreće da se oseća zamor i gubitak energije ne samo kod Bogdana nego i kod svih koji su pomagali u organizaciji. Kako kaže Bogdan i dalje su se turniri organizovali na starom ruiniranom terenu, a obećavali su mnogi da će napraviti nov teren. Tako da kada vi date sve od sebe, a ne dobijete sa neke druge strane ništa onda entuzijazam počinje da slabi. „Te 2023. godine, kako se završio turnir koji je bio na istom nivou kao predhodni, ćale je pustio preko razglasa Balaševićevu pesmu „Odlazi cirkus“ i mi smo svi zajedno bili za to i znali da se ovde završava naša 3×3 priča. Jer jednostavno na tom terenu nije moglo više da se organizuje, a da to bude na nekom visokom nivou.“

Na tom turniru 2023. godine medalje i pehare dodeljivao je predsednik Sportskog saveza opštine Kovin Saša Đorđević koji je na kraju Bogdanu predložio da pišu peticiju za nov teren. Pošto je Bogdan više puta pisao peticije i tražio da se sredi teren, a niko od nadležnih nije reagovao, skeptično i bez ikakvih nadanja predali su ponovo peticiju. „Ja ne bih da nagađam ko je povukao i najviše zaslužan što je Gaj dobio novi teren za basket, mogu samo da kažem da je ceo sklop svega, našeg entuzijazma što toliko dugo trajemo i ja sam siguran da turnira nije bilo ovaj teren se ne bi renovirao“, zaključuje Bogdan i dodaje da su ovo čekali dugo. „Ako mogu ovako javno da se zahvalim svima koji su se na bilo koji način borili da mi dobijemo novi teren. Hvala od srca svima.

Danas, zahvaljujući Bogdanovoj posvećenosti, turnir u Gaju postao je nezaobilazni događaj za sve ljubitelje uličnog basketa u Srbiji.

Najveće priznanje za Bogdanov trud stiglo je ove godine, kada je turnir zvanično postao deo FIBA platforme. Ovo priznanje ne samo da je podiglo ugled turnira, već je donelo i veće interesovanje od strane profesionalnih timova i sponzora, čime je turnir u Gaju postao deo međunarodne sportske zajednice.

Bogdanov turnir, koji je počeo kao lokalna inicijativa, sada predstavlja primer kako strast, trud i posvećenost mogu dovesti do velikih rezultata. Kroz njegov rad, Gaj je postao sinonim za basket, a ovaj turnir pokazuje da sport zaista može povezati ljude i unaprediti zajednicu. I kako Bogdan voli da kaže ovo je „Lepša strana ulice“.

Neka ova Bogdanova priča bude inspiracija mladima da uz veliku ljubav, želju i trud svoje snove pretvore u stvarnost.

M. Ljiljanić

Podeli vest:
5 1 vote
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments