Politička scena u opštini Kovin: Vlast bez opozicije, opozicija u kolonama

Od 2020. godine Skupštinom opštine Kovin, kao zakonodavnim i najvišim telom jedne administrativne zajednice, upravlja Srpska napredna stranka. Iako formalno možda po strukturi stranaka stvari deluju drugačije, činjenica je da naprednjaci drže sve konce u rukama.SNS je na izborima te godine osvojila 33 od ukupno 45 odbroničkih mesta, doduše na koalicionoj listi koja je nosila naziv „Za našu decu“ i stajala iza imena Aleksandra Vučića. Tri mesta pripala su Savezu vojvođanskih Mađara, a devet su osvojili Jedinstvena Srbija i SPS- Ivica Dačić. Opozicione stranke bojkotovale su te izbore.

Kako je to praksa pokazala i ranije, u prethodnim mandatima, dok je sastav skupštine bio i šarolikiji, ubrzo po konstituisanju organa, kada je počela preraspodela mesta u odborima, savetima, na položajima, pojedini odbornici menjali su dresove za koje su nastupili. Tako i te 2020. Jedinstvenu Srbiju i Dragana Markovića Palmu, napušta većina njegovog članstva i SNS dobija još tri odbornika u Skupštini opštine Kovin.

Iako ni SPS ni JS nisu ušli u izbore kao ljuta opozicija Naprednoj stranci, već kao potencijalna koalicija, nekima je izgledalo mnogo logičnije da, kada je već većina tako ubedljiva, ne sede u manjini već da se približe izvoru moći. Uz konstantnu podršku SVM-a Naprednjaci su obezbedili većinu od 39 odborničkih mesta, svi zajedno, uključujući i Mađare, formirali su Odborničku grupu SNS- Aleksandar Vučić- Za našu decu, dok su socijalisti, njih šestoro, formirali odborničku grupu „Socijalisti“.

Predsednik naprednjačke odborničke grupe je Dragan Šljivovački, a njegov zamenik Slobodan Lacku.

Na čelu socijalista je Biljana Ilić, a njen zamenik Zoran Nikolić.

Slika ima, ton nema“

Inače, ono što karakteriše rad Skupštine opštine, a što je praksa sadašnje vlasti je da se ne diskutuje, da se ne komentarišu odluke i predlozi, te da se ide na glasanje čim predsedavajući pročita tačku dnevnog reda. Odluke su mahom, jednoglasne, osim kada se neko od socijalista uzdržava ili po nekoj tački glasa protiv.

Direktori javnih ustanova i preduzeća, te drugih instituicja povezanih sa budžetskim sredstvima, ako i jesu na dnevnom redu sednice, ne pozivaju se da obrazlože svoje izveštaje ili da odgovore na pitanja odbornika, već su samo pasivni posmatrači, kao i ostali prisutni u sali.

Sednice Skupštine opštine traju, u zavisnosti od broja tačaka na dnevnom redu desetak minuta do pola sata. Osim ukoliko se obavlja izbor za koji se mora sprovesti glasanje.

Rad Skupštine pripremaju druga tela i sve tačke dnevnog reda prolaze sednice opštinskog Veća, na koje se već odavno ne pozivaju novinari, već se radi iza zatvorenih vrata za javnost.

Sednice Skupštine su po Zakonu i Statutu javne i svi građani mogu da dođu i prisustvuju sednici, ukoliko su na vreme informisani o tome kada će se sednica održati.

Šta je u ponudi?

Naredna, 2024. godina je izborna godina za lokalne samouprave. Hoće li svi koji su registrovani i imaju svoje odbore izaći na njih, tek će se videti. Prema saznanjima Kovinske.info na lokalnoj političkoj sceni, osim stranaka koje su trenutno vlast, svoje odbore i predstavnike još imaju:

-Demokratska stranka, koju predstavlja kao predsednik OO Srđan Vukša, privrednik.

-POKS koju predstavlja Milivoje Čukić, zemljoradnik iz Pločice,

-SRS čiji je predsednik opštinskog odbora Dr Nebojša Nešić, doktor veterine iz Gaja

-Narodni pokret Srbije još je u postupku registracije

-Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ koje zastupa u Kovinu Sanja Ljuba

-Socijaldemokratska partija Srbije Rasima Ljajića ima svog predstavnika u Marijani Forai

Na čelu opštinskih socijalista (SPS) je Danko Lović, predstavnik Saveza vojvođanskih Mađara u opštini Kovin je Ilija Pirkov, a preostali deo Jedinstvene Srbije koji se nije priključio naprednjacima, predstavlja kao poverenik Dragan Mirković iz Skorenovca.

Šta će se dešavati i ko će s kim, da li će uopšte, kako…pitanja su na koja još nema odgovora jer je potpuno nejasno da li će se ići na opšte ili parcijalne izbore.

Ako pitate birače oni koji će reći da su svi isti imaju argument:

a) bolje ovi da ostanu

b) neću ni da izlazim.

Izbori su proces kojim vlast treba da potvrdi svoj opstanak, a opozicija da dovede do političke promene. S jedne strane u Srbiji, pa i na lokalu, podrška sadašnjem rukovodstvu deluje čvrsto iako iznutra puca, što potvrđuje sve više insajderskih informacija i pokušaja da se stranka destabiliše, odnosno da se iz vlasti uklone oni koji su trenutno aktuelni.

A oni koji su nezadovoljni vlašću, stanjem u zemlji, nagomilanim problemima, na ulici već četiri meseca u beskrajnim šetnjama, nejasni su u opredeljenju kojoj se „sili prikloniti“. Najradije bi u građanski front, bez političkih partija, ali se u demokratskim zemljama vlast ne osvaja na ulici, niti se sa ulice ulazi u Parlament. Tako da, ko god da želi da pobedi na proleće, moraće da se pozabavi svojom organizacijom. Ni mehanizam čvrste ruke i „mita“ kojima se vlast služi, ni stalni sukobi i trvenja između lidera opozicije, s druge strane, ne garantuju da će podrška birača biti dovoljna da se vlast osvoji ili sačuva.

Naravno da je još drugih nerešenih problema kojima bi se obezbedili fer i demokratski izbori. Jedan i ključni jesu slobodni mediji. Možda se na globalnom planu neće desiti neko pomeranje, ali portal kovinske.info nastojaće da da svoj doprinos jednoj takvoj slobodi, bez cenzure, gde će svako imati mogućnost da kaže šta ima i da se obrati biračima.


V. Živkov

Podeli vest:
4.7 3 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments