–Ovo je poražavajuće i degradirajuće, napisala nam je mlada profesorka srpskog jezika i književnosti.
–Ovo je nasilje nad jezikom, rekla nam je profesorka književnosti u penziji.
I jedan i drugi komentar odnose se na vest koja se pronela medijima da se sprema izmena pravopisa kojom će pravopis srpskog jezika biti prepolovljen, jer je suviše složen i komplikovan.
Naime, kako su pisali mediji, a mi smo preuzeli informaciju iz Novosti, objavljenu 01. septembra 2024. godine, a u kojoj profesor Miloš Kovačević, član Saveta za srpski jezik najavljuje: „U ŠKOLSKOJ 2024/25. promeniće se i Pravopis srpskog jezika. Biće najmanje 50 odsto kraći. Napisane su i nove Nacionalne čitanke, predviđene za tri nivoa: za mlađe i starije razrede osnovnih škola, kao i srednje škole. U njima će se učiti nacionalna istorija, najčešće ona prećutkivana, a napisali su je srpski profesori.“
U tekstu se dalje objašnjava:“ Zakon o upotrebi jezika, ona čuvena podela na službeni, javni, književni srpski, može da se nađe u Skupštini najkraće za šest meseci, a sve to vodi povratku svom pismu, ćirilici i svom srpskom jeziku.
Ovako ukratko glasi „raport“ o minulom radu Saveta za jezik pri vladama Srbije i Republike Srpske koji radi „pod kapom Nemanjine 11“, koji je, za „Novosti“, podneo profesor Miloš Kovačević, jedan od najuglednijih srpskih lingvista i član Saveta za srpski jezik.“
Šta se sve planira i na koji način se pravda ovakva odluka možete čitati dalje u tekstu DAĆEMO ĐACIMA LAKŠI PRAVOPIS: Intervju – Prof. Miloš Kovačević, član Saveta za srpski jezik (novosti.rs) , nas je interesovalo šta na tu temu kažu oni koji su se školovali da uče druge lepom i pravilnom izražavanju.
Da li je učiteljica nekada bila samo učiteljeva žena ili je to jedan od brojnih galimatijasa izrečenih od strane člana Saveta, prosudite sami.
Naša mlada sagovornica koja je napustila prosvetu, piše nam: Na šta će se svesti ovo sakaćenje? Ni na šta! Većina stanovništva nam je nepismena, deca takođe,Predavala sam srpski u jednoj osnovnoj školi i otišla. To je borba sa vetrenjačama u ezistencijalnom i moralnom smislu. moj fakultet sada upiše 5 studenata, nekih osrednjih i prosečnih. Mi smo se borili za to mesto! Ti ljudi će i predavati prosečno. Kakvo to društvo stvaramo?
Profesorka književnosti duboko razočarana ovakvim i sličnim inicijativama podseća da je pravopis nauka. On se ne može menjati jednim dekretom, po nečijoj slobodnoj proceni. Sve promene pravopisa zahtevaju dugogodišnji i studiozni rad, a skraćivanje za pedeset odsto i izbacivanje nekih normi i pravila samo će oskrnaviti jezik i dalje produbiti nepismenost.
–Meni ovo liči na neku političku populističku odluku, nemam drugo objašnjenje, kaže profesorka.
Osmi septembar je Međunarodni dan pismenosti i kao što kaže naša pozajmljena fotografija sa fejsbuka: ne brinite, brzo će proći.
A šta vi mislite o ovoj briljantnoj ideji?
V.Ž.