
11.05.2025. U Kongresnoj dvorani na Paliću tokom dva dana 09. i 10. maja održan je po drugi put stručno naučni skup „Dani dr Svetomira Bojanina“.
Skup kome je prisustvovalo oko 150 defektologa i lica koja su u sistemu povezana sa decom i osobama sa izazovima u razvoju, imao je za cilj da se mikro sredinama ukaže na probleme sa kojima se suočavaju ove kategorije dece i odraslih, ali i onih koji o njima brinu. Osnovna i srednja škola „Dr Svetomir Bojanin“ u Subotici je specijalizovana škola za rad sa decom sa problemima u razvoju i prošle je godine pokrenula naučni skup kome se odazvao i veliki broj predavača sa Beogradskog univerziteta, ali i naučnika koji drže katedre na univerzitetima u Evropi. I ove je godine koncept bio sličan, a realizovan je u nekoliko tema:
– Prva je bila“Defektologija i neuronauke”, zatim “Defektologija u privatnoj praski”, tema koja pomaže da se uredi privatna praksa u Srbiji kada je defektologija u pitanju i imali smo temu koja je aktuelna i koja spada u nacionalnu strategiju za podršku deci sa razvojnim izazovima, odnosno njihovim roditeljima, a to je tema “Rani razvoj i tehnike rane intervencije”. Sve teme pokrili smo predavačima koji su eminentni, a koji svojim iskustvom i delovanjem postižu rezultate na državnom i internacionalnom nivou. Da bi se postigla veća interaktivnost, format je ove godine bio nešto drugačiji. Sva predavanja realizovana su u formi TV intervjua, a to znači da su moderator i izabrani predavač vodili jedan otvoreni razgovor o temi. Na taj način se dopire do učesnika, ali i pokreću lični uvidi predavača i lična iskustva, jer samo ono što je utemeljeno u našem ličnom iskustvu ima neku upotrebnu vrednost – rekao je defektolog Boris Živkov, pomoćnik direktora OiSŠ ,,Dr Svetomir Bojanin”, osvrćući se na upravo završen seminar, dodajući:
Ko je bio dr Svetomir Bojanin?
Upamćen po izuzetnom pristupu deci, po tome što se uvek zalagao za nenasilne metode discipline i ljubav isticao je kao najmoćniju vaspitnu metodu. „Batina nije iz raja izašla, nju su iz raja oterali“, govorio je prof. dr Svetomir Bojanin.
Najpoznatiji i najcenjeniji dečji psihijatar
Rođen je 1932. godine u Bolmanu, u Baranji. Stručna javnost ga poznaje, pored ostalog, i kao profesora koji je uveo predmet neuropsihologija na Univerzitet u Beogradu i predavao ga na Defektološkom i Medicinskom fakultetu. Autor je i koautor dva univerzitetska udžbenika i više stručnih monografija iz oblasti psihijatrije razvojnog doba.
Profesor Bojanin je u oblast psihijatrije dece i omladine uneo čitav niz novina: Socijalno-psihijatrijski pristup u psihijatriji razvojnog doba, stručnu oblast “Reedukacija psihomotorike” ili “Tretman pokretom”, ukazao je na oblast disharmoničnog razvoja i opisao kliničku sliku “razvojne konstruktivne dispraksije”, a u polju rada sa decom sa autizmom je postavio temelje savremenog pristupa.Šira javnost ga je upoznala kao autora knjige “Škola kao bolest” u kojoj je iskazao svoje stavove o neprikladnom odnosu savremene škole prema mentalnom zdravlju dece i omladine koja ih pohađa. Posle analize promena u ovoj oblasti proteklih deset godina, i uvida da se kriza savremene škole ubrzano produbljuje, profesor Bojanin u knjizi “Tajna škole”, kao odgovor na ovaj izazov, predstavlja široj javnosti jedan model škole kakva bi ona trebala da bude, kao i celovitu analizu stanja u savremenom, pre svega domaćem, školstvu.
Izvor žena
–Kod ovakvih organizacija ne možeš znati da li si dao neki opšti doprinos u kratkom vremenu. To se pokaže tek u periodu do sledećeg skupa. Mi čekamo da se rezultati prime u sredinama iz kojih su nam došli učesnici seminara. Konceptom ravnopravnog dijalaga sa predavačem ove smo godine omogućili svakom učesniku da da i svoju ličnu priču, iz sopstvenog iskustva koja se na neki način utka i u predavača.
Rana intervencija i prvih 1000 dana života isticani su na skupu kao period od presudnog značaja za prevencije, ali i terapijske efekte. Tako je Dr Stevan Nestorov iz centra za Pomoć porodici istakao: Prvih hiljadu dana života su ključni – mi ih nazivamo „otkrivanjem života“. Naši temelji se oslanjaju na rad organizacije „Pomoć porodici“, čiji je jedan od osnivača bio dr Svetomir Bojanin.
–Mi se zalažemo za to da se s intervencijom krene odmah po rođenju, posebno ukoliko dete pripada rizičnoj grupi. Najkasnije do pete godine mora se započeti sa radom – istakao je prof. dr Nenad Glumbić sa Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu.
–Naša škola, kao resursni centar, može da radi sa decom tek nakon navršene treće godine života. Međutim, ono što je izuzetno značajno jeste da se u Beogradu gradi veliki centar za rani razvoj, i da već godinu dana traje obuka stručnjaka iz cele Srbije koji će tamo raditi. Kao i kod svake teškoće, najvažnije je da se problem što ranije prepozna i dijagnostikuje – tada su i mogućnosti za napredak mnogo veće, naročito kod dece sa razvojnim smetnjama– istakao je direktor OiSŠ „Dr Svetomir Bojanin“, Miodrag Stankov.
Ne postoje gotova rešenja niti je cilj seminara da ta rešenja daje. U kategorijama koje su osetljive i vrlo specifične ponaosob, potrebno je imati jedinstven pristup u svakoj terapiji i radu sa osobama sa izazovima u razvoju. Na tome su insistirali i neki od predavača, podstičući učesnike da sami u svojim sredinama iniciraju i promene koje će olakšati život ovim osobama, a i da to uvek imaju na umu u svojoj terapeutskoj praksi.
Seminaru „Dr Svetomir Bojanin“ prisustvovalo je i dvoje defektologa iz Ustanove „Lasta“ u Kovinu.
V.Ž.