Ko ugrožava Rudnik Kovin? Da li je oduzimanje prava na eksploataciju brižljivo isplanirana srategija u okviru naprednjačkih moćnika?

Fotografija Shell i uštede-rudnik Kovin – Orbico Lubricants Srbija

14. 01. 2025. – Da Rudnik Kovin A.D. čeka neizvesna budućnost i da je sudbinu ovog preduzeća i sudbinu 150 radnika, SNS prepustila mikropreduzeću „Energetski sistem integrator doo“ koje je u vlasništvu Milana Radunovića, savetnika generalnog direktora Elektroprivrede Srbije, Dušana Živkovića, podsetio je danas resorni odbor za energetiku stranke Srbija centar (SRCE) izjavom za dnevni list Danas. 

Resorni odbor za energetiku stranke SRCE, kako piše Danas, navodi da je neverovatno da se vlast u Srbiji tako loše ophodi prema postojećim domaćim rudnicima uglja kakav je Rudnik Kovin, koji je značajno nalazište lignita sa podvodnom eksploatacijom, čije se rezerve procenjuju na 400 miliona tona, a prenosi dnevni list Danas. Odbor takođe podseća na „nesrećnu“ privatizaciju rudnika od strane bugarske U tekstu epodseća i da Rudnik Kovin od 2015. godine posluje po tržišnim principima i bez dana blokade poslovnih računa. „Naime, radnje koje taj kadar SNS preduzima preko svoje firme su takve da ugrožavaju opstanak Rudnika Kovin, jer rudnik neće moći da eksploatiše ugalj sa polja gde je Radunovićeva firma dobila istražno pravo“, ocenio je resorni odbor stranke SRCE navodeći da redovni finansijski izveštaj tog mikropreduzeća, pokazuje da je njegov neto gubitak u 2020. godini bio 1.876.000 dinara, prenosi Danas. 

fotografija Ogledalofirme.com

Stranka SRCE zahteva od direktora EPS Živkovića i Ministarstva rudarstva i energetike da preduzmu sve mere kako bi Rudnik Kovin i njegovi zaposleni nesmetano nastavili sa poslovanjem, a zaposlenima da i nadalje mukotrpnim i poštenim radom nastave da obezbeđuju egzistenciju za svoje porodice, stoji u izjavi za dnevni list Danas.

https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/srce-eksploatacija-uglja-iz-kolubare-pala-sa-100-000-na-oko-65-000-tona-dnevno/

U stručnom časopisu Biznis.rs ovih je dana takođe izašao tekst koji se sa stručnog aspekta bavi onim što se u Rudniku Kovin i oko njega dešavalo sve do faze kada mu preti gubljenje prava na eksploataciju.

„Ono što „državni“ Rudnik Kovin razlikuje od ostalih rudnika uglja u Srbiji i šire upravo je način na koji se dolazi do lignita, a kako stoji u Polaznim osnovama plana razvoja energetske infrastrukture do 2028. godine (PREIMEE) – u Kovinskom basenu postoje značajne rezerve najkvalitetnijeg uglja koji se obezbeđuje podvodnom eksploatacijom.

S obzirom na to da proces energetske tranzicije podrazumeva i izvesnu nesigurnost preostale rezerve uglja bi trebalo da dobiju strateški karakter. Neophodno je obezbediti sredstva za preventivno otkopavanje otkrivke, za stabilizaciju kosina i otkrivanje uglja. Otkriveni ugalj bi mogao da predstavlja stratešku rezervu koja bi mogla da omogući brzo pokretanje proizvodnje u kriznim situacijama. S tim u vezi, posebno treba razmotriti mogućnosti dugoročne strateške saradnje sa imaocem eksploatacionog prava za podvodnu eksploataciju uglja u Kovinu„, stoji u strateškom dokumentu države PREIMEE, koji je usvojen 2023. godine.“

Upravo je te godine Rudnik skinut sa spiska za privatizaciju i uspostavljeno je strateško partnerstvo između Elektroprivrede AD i Rudnika Kovin.

Danas vlasnička struktura Rudnika Kovin izgleda tako da je Republika Srbija vlasnik 66 odsto akcija, dok Akcionarski fond poseduje 19,6 odsto, a Elektrodistribucija Srbije (EDS) 6,35 odsto kapitala. Još 3,82 odsto akcija poseduje Pokrajina Vojvodina, dok ukupno oko 2,7 odsto akcija „drže“ Vode Vojvodine i opština Kovin.“ Najveći privatni akcionar je Electro Investment Group sa 0,066 odsto ili 901 akcijom.

Rečenica koja je trebalo da ukaže na to da se već tada nešto sprema za Rudnik nalazi se u strateškom dokumentum i u njoj se kaže da treba „razmotriti mogućnosti dugoročne strateške saradnje sa imaocem eksploatacionog prava za podvodnu eksploataciju uglja u Kovinu“.

Na portalu opštine Kovin može se naći obaveštenje da je 7. oktobra 2024. godine objavljen Nacrt plana detaljne regulacije (PDR) za podvodnu eksploataciju uglja i otkrivke u nebranjenom delu kovinskog ležišta na levoj obali Dunava.

U tom dokumentu, između ostalog, stoji da je kompanija Energetski kompleks d.o.o. Beograd startovala sa pripremnim aktivnostima na realizaciji nastavka podvodne eksploatacije uglja i pratećih sedimenata na prostoru ugljonosnog polja kovinskog ležišta uglja, pošto je rešenjem Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine od 27. oktobra 2022. odobreno eksploataciono polje Rudnika Novi Kovin na delu ležišta uglja Kovin.

Napomenimo da je na prethodno održanoj redovnoj Skupštini akcionara u avgustu 2024. godine na mesto predsednice Skupštine izabrana Andrijana Jovanović, državna sekretarka u Ministarstvu privrede i predstavnica Republike Srbije u skupštini Rudnika Kovin. Republika je u tom trenutku „glasala“ sa 899.346 akcija.

Na vanrednoj sednici 24. januara „učestvovaće“ ukupno 1.359.850 akcija sa pravom glasa, a za smenu Bobića dovoljna je prosta većina.

Šta se sprema za Rudnik Kovin: Akcionari će glasati o smeni direktora Igora Bobića | Biznis.rs

Priredile Kovinske info

Podeli vest:
0 0 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments