20.07.2024. – Hram Svetog Ilije rumunske pravoslavne crkve u Kovinu, danas je svečanom liturgijom proslavio krsnu slavu u čast svetitelja čije ime nosi. Liturgiju je uz parohijskog sveštenika oca Kostela, služilo još osam sveštenika i profesor sa teološkog fakulteta u Temišvaru. Čitavu atmosferu upotpunili su divni glasovi horista. Na kraju službe predat je slavski kolač novim domaćinima, porodici Žikić, u čije je ime kolač primila Viktorija Žikić Mihaj.
Ove godine rumunski hram slavi 120 godina od postavljanja kamena temeljca, a veliko je zadovoljstvo videti da su posete hramu ponovo oživele i da se sve više vernika rumunske pravoslavne veroispovesti vraća u ovu kuću. Tome je umnogome, svojom posvećenošću, doprineo otac Kostel, saglasni su parohijani.
Inače, iako latinska zemlja Rumunija je i pravoslavna, ali je od 1923. godine u primeni Novi julijanskii kalendar, odnosno kalendar Milutina Milankovića kojim su približeni Gregorijanski i Julijanski, ne iz verskih razloga već iz čisto naučnih razloga. Rumuni su prihvatili novi kalendar i praznike sa fiksnim datutima slave po dnima koji se poklapaju sa Gregorijanskim, a praznike kao Uskrs slave sa pripadnicima pravoslvne vere koji još koriste Julijanski kalendar.
Tako Sveti Ilija u rumunskoj crkvi pada 20. jula, a sudeći po jutrošnjoj grmljavini i Sveti Ilija Gromovnik je pohodio ove krajeve. Inače, Ilija je svetac, prorok koji se pominje i u Starom i u Novom zavetu, a u hrišćanstvu je priznat po tome što je prvi susreo Hrista posle njegovog preobraženja. Istoričari ga povezuju i sa staroslovenskim bogom Perunom, govoreći da je njegov naslednik u hrišćanstvu.
Sveti Ilija se na freskama i ikonama prikazuje kako vozi vatrene kočije u četvoropregu, bat konja često se tumači kao grmljavina, pa otud i jutros taj zvuk tik iznad ovih krajeva.
Slavska svečanost u Rumunskom hramu nastavljena je druženjem i zakuskom.
V.Ž.