SRP „Kraljevac“ održao treću radionicu „Zaštita Umbre – zaštita ribljeg fonda“ kroz projekat „Sačuvajmo stanište Umbre“

U prostorijama Specijalnog rezevata prirode „Kraljevac“ održana je treća radionica „Zaštita Umbre – zaštita ribljeg fonda“. Ova radionica, kao i predhodne dve, realizovane su kroz projekat „Sačuvajmo stanište Umbre“ koje sprovodi Udruženje sportskih ribolovaca „Deliblatsko jezero“ u partnerstvu sa Institutom za regionalni razvoj, uz finansijsku podršku Evropske unije i Vlade Švajcarske. Pored predavača i organizatora, na radionici je prisustvovalo dvadesetdvoje ribolovaca.

Radionicu je otvorio upravnik SRP „Kraljevac“ Aleksandar Sarmeš, koji je ukratko predstavio projekat „Sačuvajmo stanište Umbre“ i ispričao kratak istorijat rezervata i samog udruženja. Zatim se osvrnuo na zaštitu ribljeg fonda kao i samih zaštićenih i strogo zaštićenih vrsta koje se nalaze u rezervatu. U interakciji sa ribolovcima bilo je reči o problemu invazivnih vrsta riba a dotakli su se i teme o razvijanju sportskog ribolova kao i samih takmičenja.

Šandor Šipoš biolog sa Instituta za regionalni razvoj, detaljnije je objasnio važnost Umbre i njenog staništa, kako da je sačuvamo i kako da sačuvamo njeno stanište u kojem žive i razne zaštićene i strogo zaštićene vrste biljaka i životinja. Objasnio je kakva je razlika između barskih vrsta riba i ostalih introdukovanih vrsta. Dotakao se problema u mrestu i inkubaciji kao i razvitku larvi. Na primeru je objasnio ogromnu razliku između Umbre koja donosi nekoliko hiljada jajašca i šarana koji donosi i do milion jajašca. Tako je i sama inkubacija odnosno razviće larve drastično velika između ove dve vrste. Umbri je potrebno i do mesec dana da se razvije od ikre do ribice, a šaranu svega par dana. Iz tog razloga Umbra je veoma ranjiva i zbog toga moramo posebno obratiti pažnju na nju.

Nakon izlaganja, ribolovci su se uključili u razgovor oko problema jedne od najinvazivnijih vrsta naših voda, a to je američki patuljasti som. Pitanja su uglavnom bila na koji način je moguće suzbiti ovu vrstu i kako sprečiti njegovo unošenje u naše vode.

Istog dana održan je i Fider kup „Kraljevac“ na kojem je učešće uzelo 22 takmičara. Pobednici po sektorima su: Aleksandar Miličević sa ulovljenih 2365 grama ribe, Dušan Anđelković 2775 grama i Bojan Stojimanov sa ulovljenih 2880 grama ribe, koji je zauzeo i prvo mesto u generalnom plasmanu.

Projekat „Sačuvajmo stanište Umbre“ je deo šire inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, koju, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP (Program Ujedinjenih nacija za razvoj), a u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.

M. Ljiljanić

Podeli vest:
5 1 vote
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments