Stopirana licitacija za bavaništansku šumu. Državno pravobranilaštvo predalo tužbu, ide se na parnicu

14.08.2024. – U jeku protesta širom Srbije za očuvanje zelenih resursa, u selu Bavanište kod Kovina ljudi se bore da sačuvaju svoju šumu, koja je u stečajnom postupku iza preduzeća „Lune Milovnović“ upisana kao deo stečajne imovine.

Iz obaveštenja o stanju predmeta

Treća po redu licitacija bila je zakazana za danas, 14. avgust, pozivi su poslati nekolicini zainteresovanih za kupovinu, među kojima su i republički i pokrajinski organi, kao i Vovodina šume. ( vidi Ko bliže društvenoj svojini njegova i šuma: Bavaništanska šuma ponovo na licitaciji – Kovinskeinfo) U međivremenu je državno pravobranilaštvo u Zrenjaniu predalo tužbu kojom počinje proces zaustavljanja dalje prodaje dela imovine iza „Luneta“, a licitacija se stopira. Ceo postupak će se dalje voditi u parnici. Ovo smo saznali od aktivista koji su uključeni u odbranu šume od prodaje, a prethodno smo tražili informacije iz nadležnog ministarstva, kao i od samog stečajnog upravnika Dragana Perkovića.

Dopis Sanje Petrović direktoru Uprave za šume

Meštani Bavaništa godinama se bore da spreče prodaju šume uvereni da će prodajom biti omogućeno novom vlasniku da seče i devastira šumu izuzetno bogatu skupim hrastom lužnjakom i retkim biljnim vrstama, čime će u potpunosti biti poremećena ravnoteža koju kao zaštitni pojas ima ova šuma za meštane sela. Već je nezakonitom sečom uništen deo šume, još nema saznanja da je odgovorni počinilac za to kažnjen, a šta će se dalje desiti i kako će se iz ovog slučaja izaći, ostaje da se vidi. Bankrotstvo „Luneta Milovanovića“ nekada stožera egzistencije sela Bavanište, proglašeno je 2010. godine kada je u imovinu popisana i šuma koja se nalazila na spisku onoga čime je Lune gazdovao. Šuma je bila definisana kao društveno vlasništvo.

Od 2022. godine traju aktivna nastojanja meštana i aktivista da se obustavi dalja priča i pokušaji prodaje šumskih parcela, a kada je za 14. mart 2023. godine bila zakazana i licitacija, Bavaništanci su najavili protest ispred zgrade Opštine u Kovinu. Tadašnja predsednica Sanja Petrović primila ih je na razgovor, obećala da će u ime lokalne samouprave uputiti dopise i Ministarstvu i Agenciji za stečaj, što je i učinjeno ubrzo posle sastanka. U dopisu Upravi za šume, Sanja Petrović je bila čak vrlo odsečna u traženju da se i direktor Uprave i nadležni ministar pozabave ovim pitanjem, te da nađu način da otkupe sporni deo šume i da je na taj način zaštite. Kako joj je u odgovoru na njen dopis rečeno, između ostalog, da nema novca u budžutu, predsednica je rekla da novca ima u tekućoj budžetskoj rezervi. Sve se to dešavalo u februaru i martu 2023. godine, licitacija je otkazana, ali se rešenje za izvlačenje šume iz stečajne mase nije našlo niti je bilo dalje reči o tome.

U 2024. godini raspisana je nova licitacija za 09. juli, meštani Bavaništa su se ponovo okupili u šumi, pozvali medije i javno upozorili da će sečom ovih parcela višestruko biti ugrožen biljni i životinjski svet, kao i sami meštani, a o ekonomskoj šteti da se i ne govori. Meštani su uvereni da bi novi vlasnik iskoristio mogućnost da sečom ove stoletne šume skupog rastinja, pribavi sebi ogromnu materijalnu korist.

Ni druga licitacija nije održana jer se na oglas nije javio ni jedan ponuđač. Međutim, samo desetak dana kasnije, ponovo se oglašava Agencija za stečaj i stečajni upravnik potpisuje poziv za novu javnu licitaciju za 14. avgust 2024. godine.

U izjašnjenju na dopise stečajni upravnik kaže da su posle nezakonite seče i krađe drveta angažovani čuvari koji su u tom trenutku koštali oko 800.000 dinara mesečno. Sve to ide iz ukupne stečajne mase i Perković je upozorio da se time smanjuje ukupna masa za namirenje poverilaca. Njemu kao službenom licu zaduženom da sprovede do kraja postupak stečaja, na prvom je mestu prodaja kojom će doći do novca za poverioce.

U jednoj od prepiski koje smo dobili kao odgovor na naše zahteve, navodi se:

„Odredbom člana 3. stava 4. Zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika („Sl. glasnik RS“, br. 84/04, 104/09 i 89/15) propisano je da Agencija obavlja poslove stečajnog upravnika u stečajnim postupcima koji se sprovode nad pravnim licima koja su sa većinskim javnim ili društvenim kapitalom, kao i u postupcima kada se tokom postupka stečaja promeni vlasnička struktura stečajnog dužnika tako da stečajni dužnik postane pravno lice sa većinskim javnim kapitalom, u skladu sa zakonom kojim se uređuje stečaj.

Ovim putem posebno napominjemo i da je Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije dostavilo dopis br. 023-02-06853/2011-09 od 20.06.2011. godine u kome se navodi da je DPP “ Lune Milovanovnć “ iz Bavaništa, završilo popis i evidenciju poljoprivrednog zemljišta u skladu sa Zakonom o pretvaranju društvene svojine na poljoprivrednom zemljištu u druge oblike svojine („Službeni glasnik RS“, broj 49/92 i 54/96) dana 16.02.2005. godine potvrdom br: 954-00-00060/2000-06.“

Popis parcela i nekretnine za prodaju, iz odgovora stečajnog upravnika

Iz uvida u celokupnu prepisku između opštinske uprave Kovin i nadležnih institucija, Agencije i Ministarstva, zaključuje se da državni organi ne mogu da kupuju imovinu koja je u javnoj ili društvenoj svojini, što je bio jedan od predloga. Naime, meštani Bavaništa predlagali su da Ministarstvo neposrednom pogodbom otkupi sporne parcele i prenese na državu. Osim što za to nema novca, kako je rekao direktor Uprave za šume, nema ni pravnog osnova za tako nešto.

Šuma u Bavaništu za sada je u stanju mirovanja, a parnični postupak će pokazati kako će se ovaj problem rešiti.

U službenim izjavama Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva kaže se da su šume javno dobro, svako ima pravo da se njima koristi za boravak u prirodi i uživanje, ali nema prava da je uništava. Ostanimo kod toga!

V.Živkov

Podeli vest:
0 0 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments