26.082024. -Ovog septembra oko 300 mališana u opštini Kovin poći će u prvi razred, a njihovi roditelji proći će po prvi put ili samo dodati na već stečeno iskustvo, stres nove školske godine. Udžbenici i školski pribor postali su izuzetno skupi, što mnogim porodicama, posebno onima s više dece, predstavlja ogromno finansijsko opterećenje. Cene udžbenika variraju u zavisnosti od razreda i izdavača. Tako na primer komplet udžbenika za prvi razred osnovne škole iznosi oko 11.000 dinara dok za osmi razred ova cifra prelazi 25.000. Uz dodatne troškove za školski pribor, rančeve, odeću i obuću, zajedno sa udžbenicima ova cifra prelazi i 25.000 dinara za đaka prvaka, a za one starije i mnogo više. Mnogi roditelji prinuđeni su da traže alternativne načine kako bi pokrili ove troškove.
Iako u nekim opštinama postoje inicijative za besplatne udžbenike, primer Beograda gde deca dobijaju besplatne udžbenike, Kovin nije među njima.
–Imamo samo jedno dete, svaki polazak u školu finansijski nam teško pada. Jedna plata ode na to. Kako je onima koji ih imaju više? – kaže nam majka koju smo pitali jesu li spremni za početak škole? Da bi olakšali roditeljima u nekim školama su prihvatili jeftinije udžbenike Fondacije Alek Kavčić. U kovinskoj opštini- ne.
Odavno je vreme da se nađe trajno rešenje za ovo pitanje. Kao što je odavno i vreme za rekonstrukciju obrazovnog sistema. Torbe su sve teže, knjige sve skuplje, a deca sve manje znaju.
Ako želimo da obrazovanje bude dostupno svima, moramo osigurati da sva deca, bez obzira na finansijsku situaciju svojih roditelja, imaju pristup besplatnim udžbenicima i školskom priboru. Što se tiče naše opštine predstavnici Fondacije Alek Kavčić dva puta su predstavili udžbenike u Kovinu, prvi put pred oko tridesetak roditelja udžbenike, koje je ministarstvo prosvete uvrstilo u katalog udžbenika, je predstavio sam profesor Alek Kavčić, a drugi put su udžbenici predstavljeni na savetu roditelja OŠ „Đura Jakšić“. Komplet udžbenika obišao je skoro sve osnovne škole na teritoriji opštine Kovin, ali se ni jedna škola nije odvažila da pomogne roditeljima i uvrste ove višestruko jeftinije udžbenike u svoju ponudu. Kako zakon nalaže i kako je ministarka obrazovanja Slavica Đukić Dejanović izjavila, na lokalnim samoupravama je da li će u svoj budžet uvrstiti kupovinu udžbenika za sve učenike jedne lokalne samouprave. Do opštinskih vlasti je. Sada je kasno, a da li će nova opštinska vlast imati sluha za roditelje i hoće li u budžet za narednu godinu uvrstiti i besplatne udžbenike za sve osnovce ostaje da vidimo?
Mnogi roditelji su primorani da se oslanjaju na kredite ili pozajmice kako bi omogućili svojoj deci potrebne stvari za školu, što ih dodatno opterećuje dugoročno. Neki su čak i prinuđeni da biraju između osnovnih životnih potreba i obrazovanja svoje dece.
Stručnjaci upozoravaju da bi ovakva situacija mogla dugoročno negativno uticati na kvalitet obrazovanja i pristup učenju, jer učenici iz siromašnijih porodica ne mogu pratiti nastavu na isti način kao njihovi vršnjaci iz porodica s višim primanjima. Primer potpuno besplatnog obrazovanja i kako to izgleda u praksi dala nam je pre izvesnog vremena naša sugrađanka Danijela Uusi Simola koja već dvadeset godina živi u Finskoj. Ona školuje dve devojčice, a kako nam je rekla do sada je za njihovo školovanje kupila samo rančeve. Sve ostalo je besplatno, a deca u školi sva jednaka. Ili, kako nam priča jedna naša Kovinka koja već godinama živi u Kanadi i tamo školuje decu: škole u provinciji Alberta nabavljaju sva učila koja su deci potrebna do petog razreda. Roditelji plate 15 dolara za celu godinu ( oko 1500 dinara). Deca ne nose knjige, nemaju knjige, koriste elektronske uređaje, na smenu, a nastavnici odštampaju radni list koji treba da se uradi. Tek od šestog razreda roditelji počnu da kupuju jednu pernicu sa olovkama, voštanim bojicama, drvenim bojicama i flomatserom ( ako imaju novca, stoji u napomeni) i tri sveske. Zemlje koje su bogate ne osiromašuju svoje građane tako što im uzimaju novac da bi se školovala deca. Decu uče drugim vrednostima, a pre svega da se ne smeju razlikovati po sveskama, pernicama, gumicama i drugim učilima. Svi su jednaki.
U Srbiji je produkcija i distribucija udžbenika biznis koji se ne ispušta.
Kako nova školska godina kuca na vrata, mnogi roditelji s niskim primanjima ostaju zabrinuti i nespremni da se suoče s finansijskim izazovima koji dolaze sa školovanjem dece. Izgleda da, iako svi pričaju o važnosti obrazovanja, rešenja koja bi olakšala ovaj problem još uvek nisu na vidiku. A o tome da lokalna samouprava obezbedi svoj deci besplatne udžbenike, ni toliko.
M.Ljiljanić