Šume prve klase za 35 odsto svoje vrednosti opet na licitaciji. Ko će objasniti kako je društvena svojina vlasništvo 1/1?

17.07.2024. – Dan posle propale licitacije za deo bavaništanske šume, stečajni upravnik Dragan Perković donosi novo rešenje i pokreće novu licitaciju za 14. avgust. Iz dokumentacije do koje smo došli, a koju upravnik dostavlja pre svega stečajnom sudiji, licitira se za oko 100 ari šume i nešto manje od 300 ari povšrina bez šumskog rastinja, kao i za čuvarsku kuću.

Obaveštenje o licitaciji stečajni upravnik šalje zainteresovanim kupcima i na listi su Ministarstvo poljoprivrede, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, Vojvodina šume i dva privatna lica. Za Pericu Popova iz Bavaništa nismo uspeli da nađemo podatke, ni u Bavaništu ne znaju ko je, ali smo zato našli da je izvesni Spasoje Burlica, koga Perković obaveštava da može da da ponudu za šumu, u blokadi. Tačnije, ne on nego preduzeće čiji je direktor. Timber Trade DOO ima blokirano ukupno 30 računa u različitim bankama, već skoro dva meseca, iznos blokade je više od milion ipo dinara. Naravno da se Burlica može pojaviti kao privatno lice, ali treba da položi skoro 48 miliona dinara ukoliko želi da učestvuje u licitaciji. TIMBER TRADE DOO NOVI SAD (companywall.rs)

Ovo je čisto jedna zanimljivost da bi se pojasnila situacija oko prodaje Bavaništanske šume prvog kvaliteta za namirenje dugova poveriocima iza „Luneta Milovanovića“. I to bi bilo i shvatljivo da iza svake navedene nekretnine koja se stavlja na licitaciju ne stoji „u društvenoj svojini 1/1“. Oni koji se još iole sećaju samoupravnog socijalizma i društvene svojine, razumeće da je čak i lingvistički neosnovano. Ako je društvena, onda ima više vlasnika ne može biti 1/1, a ako ima vlasnika nije društvena. Bilo bi prosto da nije nekome zapelo da se šuma proda, a u našim važećim zakonima ne postoji društvena svojina već samo državna i privatna.

Sudeći po adresama zainteresovanih može se pretpostaviti da su urgencije prema ministarsvima i sekretarijatima urodile plodom i da će se možda država ipak pojaviti da ovu imovinu prenese na sebe.

Poverioci koji imaju obezbeđeno namirenje od prodaje ove šume su Poreska uprava, SZR Desimir Radenković, Dejan i Zoran Stanojević iz Petrovca na Mlavi i Zlatinka Kostić iz Bavaništa. U dokumentu se ne vidi koliko ko od poverilaca potražuje od bankrotiranog preduzeća „Lune Milovanović, ali stečajni upravnik utvrđuje nižu cenu od prethodne za ovu licitaciju. Čitav kompleks sa nekretninom ima početnu vrednost od oko 85 miliona dinara iako je procenjeno da vredi oko 240 miliona. Na dražbu se stavlja za 35 odsto svoje vrednosti, kako kaže upravnik Perković “ da bi privuklo što više učesnika i da bi se izlicitirala približna tržišna cena ove celine“.

Preduzeće „Lune Milovanović“ čitav šumski kompleks dobilo je na upravljanje, a ne u trajno vlasništvo, stoga je stvarno neshvatljio da lice koje je zaduženo za utvrđivanje imovinskih odnosa nad bankrotiranim preduzećima uporno u svom obaveštenju o liciticaciji piše da je vlasništvo društveno, a prodaje se kao imovina preduzeća u stečaju. Da li postoji institucija da na ovo reaguje, da zaustavi nezakonit proces i stvari vrati na mesto?

V.Ž.

Podeli vest:
0 0 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments