29.08.2024. – Opštinsko veće je na sednici održanoj 26. avgusta donelo odluku o visini sredstava i o raspisivanju konkursa za sufinansiranje medija. Opredljeno je MILION dinara, a minimalni iznos koji jedan medij može da dobije je 50 hiljada, dok je maksimalni 500 hiljada dinara. Konkurs je objavljen na zvaničnom portalu opštine Kovin, sa svim pratećim obrascima, uslovima i rokovima. Pravo da konkurišu imaju registrovani mediji. Zakonski rok da se otvori konkurs bio je 01. mart 2024. godine, no, većina opštinskih uprava nije raspisala konkurs do tada, pravdajući se izmenama u Zakonu o javnom informisanju, a jedna od njih je i bodovanje kako samih učesnika konkursa, tako i lica koja mogu da učestvuju u radu komisija koje odlučuju o raspodeli sredstava. Predsednik opštine, odnosno u našem slučaju, predsednica, imenuje članove komisije.
Komisija koja odlučuje o konkursima, slovo Zakona:
Članove komisije iz stava 1. ovog člana imenuje rukovodilac organa koji je raspisao konkurs i to iz reda teoretičara, analitičara i praktičara iz oblasti medija koji se samostalno prijavljuju, odnosno koja prijavljuju novinarska i medijska udruženja, a koji nisu u sukobu interesa, odnosno koji ne obavljaju javnu funkciju, u smislu propisa kojima se uređuje sukob interesa pri obavljanju javne funkcije.
Većina članova komisije iz stava 1. ovog člana imenuje se na predlog novinarskih i medijskih udruženja ukoliko takav predlog postoji i ukoliko predložena lica ispunjavaju zakonom predviđene uslove.
Za člana komisije može biti imenovano lice koje uživa ugled u stručnoj javnosti, koje ima akademsko obrazovanje iz oblasti značajnih za medije ili je objavilo naučne i stručne radove ili ima iskustvo u oblasti medija.
U radu komisije iz stava 1. ovog člana ne mogu učestvovati imenovana, izabrana, postavljena lica u organima Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave, organima javnih preduzeća i privrednih društava, ustanovama i drugim organizacijama, čiji je osnivač, odnosno član Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave, kao i povezana lica sa ovim licima u smislu propisa kojima se uređuje sukob interesa pri obavljanju javne funkcije.
Članovi komisija ne mogu biti zaposlena lica ili lica na drugi način angažovana u organu javne vlasti koji je raspisao konkurs.
Stručnu i administrativno-tehničku podršku radu komisije pružaju zaposlena lica ili lica na drugi način angažovana u organu javne vlasti koji je raspisao konkurs.
Članovi komisije imenuju se za svaki konkurs posebno, a odluka o imenovanju i bodovne liste za ocenjivanje biografija, kao i biografije svih prijavljenih kandidata za članove komisija, uključujući i biografije imenovanih članova komisija objavljuju se, bez odlaganja, na veb prezentaciji organa koji je raspisao konkurs kao i na veb portalu Jedinstvenog informacionog sistema za sprovođenje i praćenje sufinansiranja projekata u oblasti javnog informisanja.
Opština Kovin je samo jedna od opštinskih uprava u Srbiji koja je budžetom predvidela da smanji iznos kojim će sufinansirati medije u 2024. godini. I to, kako je istraživanje pokazalo, kao i ostali za deset puta. U 2023. godini bilo je predviđeno deset miliona, ove godine samo milion. No, iako je izmenama Zakona o javnom informisanju i medijama predviđeno da se konkurs raspiše najkasnije do 01. marta, opština Kovin je svesno prekršila taj rok, kao i desetine drugih lokalnih samouprava ove godine, spremna da na ime kazne plati iz budžeta 150.000 dinara. Na stranicama novinarskih udruženja UNS i NUNS objavljeni su konkursi gradova i opština koje su, osim Kovina, upravo sad raspisale konkurse. Opština Alibunar daće sedam miliona medijima, a grad Subotica je opredelio 4,6 miliona dinara da finansijski pomogne medije. Bačka Topola 1,5 miliona. Druge opštine daleko ispod toga.
Opština Kovin je putem javne nabavka opredelila 500.000 dinara za dnevni list Informer u kome će, kako se kaže u sprovedenoj nabavci, biti objavljeno 4 oglasa na 1/3 stranice u štampanom izdanju i 12 oglasa na ¼ stranice u toku 2024/25. Za sada znamo da su objavljena jedan ili dva i radi se mahom o oglasima za upražnjena radna mesta i onima koje opština mora da raspiše u nekom visokotiražnom štampanom mediju. U pozivu da učestvuju u pogodbi bili su još Srpski telegraf i Novosti, ali je Informer bio najpovoljniji.
Nezavisno udruženje novinara NUNS upozorilo je pre par meseci da se izražava bojazan da će sredstva namenjena sufinansiranju biti plasirana putem javnih nabavki na koje se zakon o medijima ne odnosi, pa je NUNS, kako nezvanično saznajemo, zajedno sa drugim udruženjima, intervenisao u nadležnom Ministarstvu da lokalne samouprave sprovedu konkursni postupak.
„Naime, javne nabavke nisu ograničene novim obavezama Zakona o javnom informisanju i medijima koje su predviđene za konkurse, a to je da organ koji raspisuje konkurs mora tražiti mišljenje Saveta za štampu u vezi kršenja Kodeksa novinara Srbije za onlajn i štampane medije.„
V.Ž.