02. 08. 2024. – Pčelari našeg podneblja, prvi dan avgusta smatraju novom godinom. Zapravo, kako dani kraćaju i sunce sve niže na horizontu prelazi svoj put to je jasan znak pčelaru da mora preduzeti sve potrebne radnje da bi svoja društva kvalitetno pripremio za prezimljavanje. Da bi zimovanje bilo uspešno potrebno je obezbediti dovoljno zdravih pčela i ostaviti dosta dobre zimnice. Sada je trenutak da se popune rezerve pčelinje hrane. Ukoliko u košnici nema dovoljno kvalitetnog meda, ovaj nedostatak treba nadoknaditi prihranom sirupom od konzumnog šećera.
Mada je na prvi pogled veoma nelogično, ali prvi avgust je pčelarska Nova godina. Od tog datuma otpočinje novi ciklus životnih aktivnosti u košnici za koji pčelari treba da se kvalitetno pripreme jer, kako se to obično kaže – kako uzimiš, tako ćeš i vrcati. Pošto je suncokretova paša okončana, neophodno je pristupiti detaljnom pregledu svih društava.
“Njime treba utvrditi, pre svega, zdravstveno stanje pčelinje zajednice. Sama činjenica da je proizvodni deo pčelinjaka tokom medobranja više puta seljen, i da je pri tome boravio na terenima na kojima je bilo mnogo drugih pčelinjaka razlog je da se ovome posveti velika pažnja. Najčešća opasnost pčelama preti od zaražavanja varoom.
Ovim pregledom treba takođe utvrditi i kvalitet matice, saća i stanje hrane. U svakom pčelinjem društvu potrebno je da se nađe petnaestak kilograma kvalitetnog meda. On treba da bude raspoređen u okvirima na kojima će se nalaziti pčelinje klube, a njegova lokacija već se lako može utvrditi pogledom na plodište. Med treba da bude svetao, nikako medljika. Medljika je med sa izuzetno mnogo mineralnih materija, što ga čini kvalitetnim za ljudsku upotrebu, ali je za zimovanje pčela poguban. Vari se sa velikim ostatkom što u zimskim mesecima predstavlja nerešiv problem. Ako medljike nema mnogo, prihranjivanjem šećernim sirupom u količini od četiri do pet litara obezbediće se hrana za bezbedno prezimljavanje.
Leta na košnicama treba suziti jer u bespašnom periodu, a posebno kada se vrši prihranjivanje sirupom, velika je opasnost od grabeži”, poručuje dugogodišnji pčelar profesor emeritus Dejan Kreculj.
D. Kreculj