Decenija napredne vlasti 1. deo: Crni džipovi, pretnje, presretanja, tuče, smene, kidnapovanje…

24.05.2024. – Te 2013. godine u proleće desili su se lokalni izbori u Kovinu, posle kojih je započela dekada vlasti Srpske napredne stranke i evo ušla je već u drugu deceniju. Prva lokalna zajednica u kojoj su naprednjacii uzeli vlast bio je Kovin. Te 2013. godine južnobanatska varošica prvi put je, a za poruku drugima potom, videla crne džipove i „istetovirane batinaše“. U Kovin su stigli momci u crnom da obezbede pobedu SNS koja je tih godina bila u svom uzletu. Aleksandar Vučić je odlučio da se oproba u jednom lokalu i započne svoj osvajački pohod na sve gradove, lokalne zajednice, mesne zajednice, do stambenih zgrada.

Dr Gordana Zorić, foto portal NSS

Te 2013. godine SNS je osvojila oko 40 odsto glasova, a većinu je formirala uz podršku SVM-a. Za predsednicu opštine izabrana je dr Gordana Zorić, a za predsednicu Skupštine Sanja Petrović. No, trvenja i neslaganja krenula su od starta. Tadašnji predsednik OO SNS i zamenik predsednice opštine, Dušan Petrović i Sanja Petrović, razišli su se u mišljenjima sa dr Zorić i usledio je period kada se samo očekivala njena smena. U momentu kada je Zorićeva razrešena dužnosti predsednice opštine, započela su i trvenja između dvoje Petrovićevih. Dušan u to vreme spada u ključne ljude napredne stranke u opštini Kovin i uživa ugled u višim instancama stranke. On dolazi na mesto predsednika opštine Kovin, a Sanju zbog njene samovolje i nesaradnje ubrzo smenjuju sa mesta predsednice Skupštine. U naredne dve godine nastupiće period čestih promena i smena. Na mestu prvog čoveka opštine za samo dve godine smene će se desiti čak PET puta.

Dušan Petrović je okrenuo politiku vođenja opštine prema lokalnim interesima kao prioritetnim, dok je Sanja Petrović zastupala stav da se u svemu mora primenjivati stav stranke i centralizovano upravljanje lokalom. Tridesetak odbornika koji su prihvatili Dušanovu politiku, odmetnuli su se od SNS-a i osnovali Vojvođanski klub, a SNS tada postaje manjina i ostaje sa svega šestoro odbornika u skupštini.

Početak SNS vladavine

Kovinska opština gubi dve dragocene godine u realizaciji potencijalnih investicija. Tim oko Dušana Petrovića uspeva da izlobira dolazak Indonežana i projekat pečurkane, ali se zbog smena u vrhu vlasti investitor koleba i odlaže se finalizacija.

Prepakivanjem većine, isključivanjem odmetnutih članova iz SNS, obećanjima i pritiscima, čak i kamenicama u prozore na drugom spratu stambene zgrade, „uz pregovore i nagovore, karantin u Opovu i malo psihološkog pritiska potpomognutog mišićavim navijačima, formirana je nova većina„. Grupacija oko Dušana Petrovića gubi većinu i na čelo opštine dolazi Sanja Petrović. No, tri meseca kasnije, pisarnici u opštini se predaje zahtev za njenu smenu sa 26 potpisa. Jedan od tasova na vagi bilo je i pitanje zašto Sanja Petrović plaća svoju ličnu savetnicu kojoj je oslobođen i kabinet, a da te sistematizacije uopšte nema? Upravo je ovo pitanje na sednici Skupštine postavio odbornik opozicije Srđan Stojanović, jedan od uticajnijih političara demokratske stranke, koji će dve godina kasnije iz DS-a preći u SNS i potom potpuno nestati iz političkog života.

U obrazloženju Petrovićeva je tada rekla:

Sanja Petrović, portal opštine Kovin

„Kao predsednica opštine po zakonu imam pravo da formiram Stručni savet a da za to ne tražim bilo čije mišljenje i saglasnost. Ja sam to pravo iskoristila, formirala, za sada, jednočlani savet i u taj savet imenovala Nadu Rovčanin. Ona je neko ko ima ogromno iskustvo, pre svega u privredi, i smatram da može u mnogo čemu da mi pomogne, što se i pokazalo do sada kao tačno. Ja nisam opteretila budžet novim radnim mestom, jer gospođa Nada radi honorarno! – rekla nam je Petrovićeva ( u to je vreme još komunicirala sa medijima na lokalu- prim.K.I.).

Po uvidu u Rešenje o formiranju Stručnog saveta donetog krajem februara i Rešenje o imenovanju Nade Rovčanin za jedinog člana tog Saveta, od marta ove godine, vidi se zakonski osnov po kome je angažovana savetnica. Takođe, predsednica joj je velikodušno utvrdila nadoknadu za stručni rad u visini od 90% od svoje neto plate. Po podacima koje nam je dostavilo računovodstvo opštinske uprave, to je mesečno 67.674,59 dinara u neto iznosu, odnosno 107. 080,05 dinara u bruto iznosu sa obračunatim porezom i doprinosom za PIO. Nada Rovčanin je, inače, i penzioner, tako da joj ovo nije jedini prihod. Sa njom nije zaključen nikakav poseban ugovor iako je predsednica rekla da je ona angažovana honorarno, ali se računovodstvo rukovodi izdatim rešenjima i na ličnu savetnicu predsednice opštine do sada je već potrošeno više od 300.000 dinara. Sredstva se isplaćuju sa konta 423, odnosno iz stavke za “ostale usluge i usluge po ugovoru”. Kovin: Savetnica i druge tabu teme – Autonomija

Kovin kao glavni junak u medijima, Foto I.Panin

„Međutim, od momenta kad je na pisarnicu stigao zahtev za smenu nije prošlo više od dva sata, a u Kovin su ponovo stigli istetovirani momci u crnom, i krenula je nova represija. Gorana Lazovića, odbornika NOG presreli su sa dva džipa dok je u radno vreme izlazio na teren, kao radnik „Podunavlja“. I pored njegovog protivljenja, deset momaka ga je izvuklo iz kola, stavilo u svoje vozilo i dovezlo u zgradu opštine gde su ga stavili pred papir sa koga je trebalo da povuče svoj potpis. Lazović se potom sakrio i od porodice, odlučan da ne popusti, jer ne želi takav svet za svoju decu, prokomentarisao nam je u pauzi sednice.

Sa sednice Opštinskog veća, Nada Rovčanin, desno, savetnica

Dečački mladolik, 26-togodišnji Stevan Lojaničić izveden je sa svog radnog mesta u privatnoj firmi „Premil“. I njega je deset muškaraca bukvalno prisilno odvelo do opštinske zgrade, do kabineta gde su ga ostavili da povuče potpis. I Stevan se potom sakrio. Danima se nije moglo ni do šefa odborničke grupe Tome Spasića. Ispričao nam je da je sa pripejd karticama komunicirao sa porodicom šifrovanim porukama, a u svojevrsni egzil otišli su dva dana pre sednice skupštine u utorak i svi ostali od 24 odbornika koliko je izglasalo nepoverenje predsednici. Ipak, informacija je procurela i noć uoči sednice u SC „Relax“ u Kovačici banuli su mišićavi momci iz SNS-a. Srećom, do incidenta nije došlo.“

Novu koalicionu većinu napravili su: 4 odbornika DS-a, 2 odbornika SPS-a, 2 odbornika SVM-a, 4 odbornika udruženja građana „Vojvođanski klub“ i 12 odbornika Nove odborničke grupe. Odbornici Srpske napredne stranke nisu prisustvovali sednici Skupštine, kao ni smenjena predsednica Sanja Petrović, a ni odbornici „Preporoda“ i URS-a, ni 3 odbornika Jedinstvene Srbije. Kovin: Naprednjaci ponovo odleteli sa vlasti – Autonomija

Period u kome je tada izabrani predsednik opštine bio Zoran Nikolić, bio je period pristojne komunikacije i uvažavanja mišljenja, otvorenog dijaloga, slobodnog izražavanja stavova, otvorenih vrata kabineta i vreme bez tenzije i napetosti.

Tromesečna skupštinska većina 2015. godine, Prvi u sredini Srđan Stojanović, foto Autonomija

Nažalost, naprednjaci se nisu smirivali niti mirli sa situacijom i činili su sve da se vrate na vlast. Posle samo tri meseca, u tome su i uspeli. Vratili su se uz veliku buku koju su napravili. Pošto je u septembru 2015. godine Sanja Petrović ponovo postala predsednica opštine Kovin, kabinet je postao mesto za sve vrste dogovora. U tom istom kabinetu potukli su se većnici Dragan Šljivovački i Nebojša Nešić, a stvar je trebalo da bude zataškana, da nije stiglo i do policije. Nešto kasnije izbio je skandal sa pilićima za opštinski sindikat, pošto je piliće sindikatu iz svog privatnog tova obezbedio zamenik predsednice opštine Đura Krstić. Za vd direktora Centra za kulturu naprednjaci postavljaju izvršioca bez dana radnog staža, prethodno učinivši sve da dužnosti razreše dotadašnju direktorku sa kojom je Petrovićeva dve godine ranije došla u sukob zbog koncertnog klavira. Posle Zorana Nikolića kao predsednika opštine, u upravljanje opštinom uvukla se neprijatna tišina, sednice opštinskog veća, još uvek otvorene za javnost, postale su nema scena bez rasprave i objašnjenja. Sanja Petrović je počela da realizuje najavu koju je dala kada je prvi put imenovana za predsednicu opštine: „da oni (naprednjaci) ne kreiraju politiku (u lokalu) već je samo sprovode“. Od tog trenutka pokazaće se da opština Kovin sve više gubi svoj identitet, a da se upravlja opštinom iz Pančeva, odnosno sa vrha stranačke vlasti.

Pred kraj 2015. godine: „SNS ima 29 odbornika, a njima su lojalni i odbornici JS i URS, njih petoro. Nezvanično se priča da su članske knjižice nuđene čak i članovima SVM-a, što su ovi odbili. Opozicija je ostala prilično oslabljena, sa svega 3 odbornika DS-a, 2 odbornika SVM, 2 odbornika SPS-a i 4 samostalna odbornika. Na prethodnoj sednici Skupštine u velikoj meri su im osporavane mogućnosti da se izbore za raspravu, ali je situacija bila nešto opuštenija na narednoj, na kojoj nije bila prisutna predsednica opštine. Volja birača je za dve godine, čestim prepakivanjem, promenama, udruživanjem i razdruživanjem, drastično izmenjena, što je potpuno obesmislilo lokalne izbore.“ (Autonomija)

U svom nastojanju da ne prizna ništa što je rađeno u prethodnoj garnituri, činjeno je tada sve da se onemogući dalji nastavak investicije za indonežansku fabriku pečuraka „Delta Denjub“. Strani je partner već bio na korak od preseljenja investicije, kada je u pomoć priskočio Ferenc Maksem koji je kao pomoćnik predsednika opštine Dušana Petrovića i započeo razgovore sa Indonežanima. Poznajući samo njih kao partnere, Indonežani su prihvatili da ostanu u Kovinu, pošto je struja oko Sanje Petrović popustila, svesna da će odlazak jedinog investitora biti loša preporuka kod vrha stranke. Kada je fabrika konačno otvorena, 2016. godine, iz centrale opštinske stranke SNS stizali su spiskovi za zapošljavanje proste radne snage na, inače, teškim poslovima u uslovima uzgoja pečuraka, za zaradu koja je bila na nivou zagarantovanog minimalca.

Godinu ipo dana kasnije usledili su novi lokalni izbori. SNS je odnela pobedu, ali „kiselu“, uz mnogo lošiji rezultat nego što je očekivala.

Delta Danube, foto zvanična web stranica

Da zadrže vlast u Kovinu naprednjacima su pomogli Socijalistička partija Srbije (SPS), Jedinstvena Srbija (JS) i Savez vojvođanskih Mađara (SVM), na konstitutivnoj sednici Skupštine 11. maja. SNS je osvojila 22 mandata od 45 mogućih. To je 1.200 glasova manje nego pre četiri godine, kada su sami imali prostu većinu i mogli da konstituišu vlast. Posle ovogodišnjih izbora podršku su im pružili SVM sa dva odbornika, ali je to bilo malo da bi se obezbedila stabilna većina. Odmah je bilo jasno da će krenuti pregovori sa listama ili pojedincima, kako bi se pridobila stabilnija podrška. SPS je sa svojom koalicionom listom osvojila sedam mandata, Jedinstvena Srbija šest, Demokratska stranka četiri, Grupa građana koju su činili SDS i Dveri četiri odbornička mesta i SVM sa dva.

Pregovori o koaliciji trajali su do pred početak konstitutivne sednice. Naime, posle prethodne smene vlasti u septembru 2015. godine između socijalista i naprednjaka ostao je neprikriveni antagonizam, pa je sama koalicija bila neizvesna do poslednjeg momenta. Jaz je produbljen i neposredno pred izbore incidentom sa strujom, tokom boravka ministra energetike na promociji u Kovinu. Mediji su preneli da je tada „neko“ isključio struju na trgu gde je trebalo da se održi promocija, a da je potom usledila intervencija najviših instanci posle čega je obezbeđena električna energija. Posle tog incidenta mnogi socijalisti zaricali su se da sa SNS-om nije moguća nikakva saradnja.

Ipak, postizborno jedan od uslova koji su socijalisti postavljali bio je i da dotadašnja predsednica opštine Sanja Petrović više ne bude na toj funkciji, no, očigledno da je kompromis postignut, jer je Petrovićeva dobila još jedan mandat da upravlja opštinom od oko 30 hiljada stanovnika. Naprednjacima je ostalo i mesto predsednika Skupštine na koje je opet postavljen mašinski tehničar Zoran Bradanji. Socijalistima je pripalo mesto zamenika predsednice opštine, na koje je izabran Zoran Nikolić, diplomirani pravnik, iskusni političar, u više mandata poslanik u Narodnoj skupštini, a u jednom kratkom periodu i predsednik opštine u prethodnom sazivu.Kovin: Kisela naprednjačka pobeda – Autonomija

Nastaviće se…

V.Živkov

Podeli vest:
5 2 votes
Oceni
guest
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments