Sonja Barbul prva s leva
„Znaš šta znači pisati velikom olovkom?“, pitala me je Sonja Barbul jedne godine kada sam pisala na temu Komšije iz kartonskog naselja. Odmahnula sam glavom.
„To ti je kada brišeš džogerom po podu. To rade naši Romi kad odu u Austriju ili negde preko. Kada sam držala te obuke za devojke i žene romske populacije, pitala sam ih žele li ceo život da pišu velikom olovkom ili hoće da nauče da čitaju i pišu i postanu neko?“
To je bila Sonja. Uvek spremna da poduči, da pomogne, nenametljivo, neuvredljivo.
Sada je više nema. Zauvek je zaspala svladana sledom okolnosti od svojih zdravstvenih problema. Zaćutala je na svih sedam jezika koje je govorila.
Danas je u pančevačkoj bolnici preminula Sonja Barbul, iz Kovina, rođena u Kikindi 1967. godine. Završila je osnovnu školu u Kovinu i Jezičku gimnaziju u Smederevu, po struci prevodilac za romski, srpski, engleski, francuski, italijanski, rumunski i nemacki jezik. Romski aktivista od 2004., saradnik Romskog Nacionalnog saveta Srbije, radila za UN kancelariju u Beogradu 2005., za UNHCR na regionalnom projektu za naknadni upis u maticnu knjigu rodjenih za Rome od 2008. do 2011., za OSCE/ODIHR na regionalnom projektu razmene primera dobre prakse u integraciji Roma od 2012. do 2014., bila je jedan od konsultanata konzorcijuma Springloop iz Holandije na projektima za reciklazu.
Saradnik/spiker u programu Romano Them, emisije na Romskom jeziku. Radio Beograd, 1. Program.
Juna 2016.godine u Savetu Evrope ispred OO DS Kovin govorila je o Političkoj participaciji žena Romkinja. Član mreže Phenjalipe, mreža ženskih romskih nevladinih organizacija formirane pod okriljem Saveta Evrope, kao i član Balkanske ženske romske mreže koju je organizovao CARE International iz Sarajeva, BiH. Član grupe za organizovanje Osme konferencije žena romkinja koju je organizovao Savet Evrope u Strazburu. Govorila je o problemima sa kojima se suočavaju osobe koje ne poseduju lična dokumenta, naročito žene, na teritoriji Zapadnog Balkana i rešenja koje vlade tih zemalja nude da se pristup osnovnim ljudskim pravima omoguci svim gradjanima tih drzava.
Sonju možda većina i ne poznaje, nije se nametala, ali je uvek bila tu da podrži ono u šta veruje. Naročito da pomogne svojim Romima da izađu iz ukorenjenih predstava o životu. Bila je dobar prijatelj, dobra ćerka svojim roditeljima i dobra sestra svom bratu i njegovoj deci. Ovaj će grad ostati jako siromašan za jednu tako bogatu biografiju i za jednu osobu vrednu divljenja. Sve je sama postigla, svojim radom, svojim obrazovanjem, inteligencijom i verom.
Bila je naš prijatelj i saradnik i redakcija Kovinskih info se od nje oprašta sa najdubljim poštovanjem i sa velikim žaljenjem.
Slava joj i hvala!
U ime redakcije, Violeta Živkov
Fotografije sa FB profila Sonje Barbul