05.06.2024. – Na internacionalnom likovnom konkursu „Cinste ție copilărie”(Svaka ti čast, detinjstvo) na temu „Moj dragi Banat“ prošle godine nagrađeni su brojni učenici koji pohađaju nastavu rumunskog jezika kao izbornog predmeta u OŠ „Đura Jakšić“ u Kovinu.
Nagrađeni učenici su u pratnji svoje nastavnice i drugara prisustvovali ovoj svečanosti, te dobili diplome i prigodne poklone. Tu priliku iskoristili su i da posete dva prelepa dvorca – dvorac Damaskin-Dunđerski u Hajdučici i Dvorac Kapetanovo.
-Povodom obeležavanja Međunarodnog dana deteta u Domu kulture u Plandištu upriličeno je otvaranje izložbe dečjih radova i dodela nagrada. Prošle godine na konkurs je pristigao do tada rekodan broj radova, od čega najviše upravo iz naše škole – 57 od ukupno 126 radova, priča nastavnica Ana Albu Savić koja od 2018. godine drži nastavu na rumunskom jeziku, kao izborni predmet u OŠ „Đura jakšić“. Posle 48 godina jedan od tri ravnopravna jezika u zvaničnoj i službenoj upotrebi u Kovinu, vratio se i u najveću gradsku školu. Dve godine ranije počela je nastava na rumunskom u OŠ „Desanka Maksimović“.
U svom 17. izdanju, prekogranična manifestacija „Svaka ti čast, detinjstvo“ održaće se i ove godine u vidu takmičenja za osnovce u crtanju olovkom ili akvarelom. Projekat se odvija u Rumuniji i Srbiji – deca uzrasta od 7 do 10 godina, iz okruga rumunskog i srpskog Banata, a ove godine prvi put učestvuju i deca iz Mađarske, u formi likovnog konkursa na temu „Moj dragi Banat“.
Manifestacija koju je svojevremeno pokrenuo Demokratski forum Nemaca iz okruga Karaš-Severin u Rumuniji, posvećena je Međunarodnom danu deteta i treću godinu zaredom prelazi granice susedne zemlje, organizuje se u srpskom Banatu.
Konkurs u partnerstvu organizuju: Okružna biblioteka „Paul Jorgović“ Karaš-Severin, Novinsko-izdavačka ustanova „Libertatea“ iz Pančeva, Demokratski forum Nemaca okruga Karaš-Severin i Nemačko udruženje za kulturu i obrazovanje iz Rešice.
„Žiri sastavljen od po jednog predstavnika svakog partnera dodeliće nagrade u dve odabrane starosne kategorije, 7-8 godina i 9-10 godina. Nagrađeni radovi biće postavljeni na društvene mreže partnera i biće deo putujuće izložbe koja će biti predstavljena u okrugu Karaš-Severin, ali i u srpskom Banatu, odnosno ovoga puta u Centru za kulturu u Kovinu. Za kulturno-umetnički deo programa zaduženi su učenici OŠ „Đura Jakšić“ Kovin i OŠ „Desanka Maksimović“ Kovin, a veliku podršku za organizaciju svečanosti pružiće Centar za kulturu Kovin, Turistička organizacija opštine i Opština Kovin“, kaže u najavi značajnog događaja, Ana Albu Savić.
Izvor portal opštine Kovin
Prekogranična saradnja sa Rumunijom bila je podsticaj da se deca oprobaju svojim doprinosom. I to su učinili sa puno volje i truda. Nastavnica Ana kaže: „Ove godine poslali smo duplo više radova nego prošle i žiriju zadali puno posla.“ Upravo to ih je i nominovalo da budu ove godine domaćini završne izložbe u srpskom Banatu koja će biti otvorena u galeriji Centra za kulturu u Kovinu, 11. juna u 13 sati.
–Svake godine imamo sve više zainteresovanih učenika, i zaista se trudimo da očuvamo multikulturalnost našeg grada. Na početku smo imali u svakoj školi po jednu grupu đaka koja uči rumunski jezik, danas ih u Desankinoj školi ima dve, a u Đurinoj pet, priča nastavnica Ana koja je kreator brojnih radionica, manifestacija i programa vezanih za običaje i tradiciju rumunske nacionalne zajednice.
–Govornici rumunskog jezika u Srbiji, ali i šire, redovno se upoznaju sa novostima iz naših škola putem nedeljnika „Libertatea”, koji putem svog štampanog izdanja, internet stranice i aplikacije više puta mesečno izveštava o novinama i događajima iz naših škola, o uspesima naših đaka, našim projektima, nastavi jezika, negovanju multikulturalnosti u obe škole i sl. Takođe, Đurinu školu posetila je nekoliko puta redakcija na rumunskom jeziku Radija Novi Sad, kao i TV redakcija Radio-televizije Vojvodine.
Pre dve godine Nacionalni savet rumunske nacionalne manjine donirao je školi „Đura Jakšić“ interaktivnu tablu, projektor i laptop. Donacija je realizovana u okviru projekta „Modernizacija obrazovanja na rumunskom jeziku u Srbiji“, koji je finansirao Nacionalni savet rumunske nacionalne manjine uz pomoć Departmana za Rumune van granica Vlade Rumunije. Tim povodom našu školu posetili su ambasadorka Rumunije u Srbiji, NJ.E. Silvija Davidoju, predsednik Nacionalnog saveta rumunske nacionalne manjine, Daniel Magdu, konzul Daniel Bala i Daniela Radu, koordinatorka projekta.
U obe škole učenici se prvi put susreću sa rumunskim jezikom. Potiču iz mešovitih brakova, a u okviru porodica uglavnom se ne govori rumunski. S obzirom da su početnici u učenju i da je reč o mešovitim grupama, koristim uglavnom igre u nastavi, koje su do sada dale veoma dobre rezultate. Slušamo i muziku, pesme na rumunskom, učimo o običajima. Što se tiče vannastavnih aktivnosti, učenici redovno učestvuju u programu posvećenom Evropskom danu jezika (ove godine radovi mojih učenika objavljeni su i na zvaničnom sajtu Evropskog danu jezika), na svečanostima i školskim priredbama.
U školi „Đura Jakšić“ organizovali smo manifestaciju „Etno nedelja“, a prvi dan je bio posvećen rumunskom jeziku. Svake godine organizujem radionice posvećene rumunskom prazniku Marcišoru. Učestvovali smo i u snimanju emisije za Radio-televiziju Vojvodine, u saradnji sa Udruženjem žena „Vredne ruke žena Kovina“. Učenici su pevali korinđaljke na rumunskom jeziku, nosili su tradicionalnu rumunsku nošnju, a članice udruženja su pripremile tradicionalnu božićnu trpezu, te smo tako prikazali kako Rumuni iz Kovina slave Badnje veče i Božić.
Učestvujemo i u međunarodnim projektima na platformi „E-tvining”. Takođe učestvujemo na brojnim takmičenjima i osvajamo nagrade i diplome. Učenici obe škole svake godine učestvuju u programu organizovanom za Božić u Rumunskoj pravoslavnoj crkvi u Kovinu. Tada pevamo božićne i novogodišnje pesme i korinđaljke. Na kraju službe, Deda Mraz učenicima podeli paketiće. Učestvujući u proslavi Božića u crkvi, učenici imaju priliku da se bliže upoznaju sa tradicijom i običajima i uvek doprinesu doprineli da obeležavanje tog velikog praznika bude još svečanije. To je događaj kome se učenici posebno raduju.
Imamo saradnju i sa Rumunskom pravoslavnom crkvom u Mramorku, gde učestvujemo na Fesitvalu rumunskih korinđaljki koji ova crkva organizuje.
Svake godine nastavnica rumunskog jezika Ana Albu Savić organizuje dvojezične časove sa kolegama koji predaju engleski jezik kako bi se svim učenicima predstavio manjinski jezik ove sredine – rumunski jezik.
Priredila V.Ž.